Denník N

Svetový newsfilter: Nový rok sa pre Rusko začal zle a Ukrajinci sľubujú, že bude ešte horšie

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

aktuálne vydanie Svetového newsfiltra vychádza v deň, keď sa boje na Ukrajine zrejme čiastočne utlmia. Sú pravoslávne Vianoce a Vladimir Putin vyhlásil jednostranné prímerie až do 7. januára do polnoci.

Volodymyr Zelenskyj to označil za zásterku, jeho poradca za pokrytectvo. To, či bude ruská armáda prímerie aj dodržiavať, sa ešte len ukáže. No aj v prípade, že to tak bude, nič to nezmení na tom, že pre desiatky miliónov Ukrajincov budú tieto Vianoce najhoršie v živote. A potom bude vojna pokračovať, čo priznáva aj Putin. Blíži sa prvé výročie začiatku invázie a koniec vojny je v nedohľadne.


Európa: Chystajú sa ofenzívy

Rok 2023 sa pre ruskú armádu na ukrajinskom fronte začal mimoriadne zle. Ak sa Ukrajinci nemýlia, počas dvoch novoročných útokov v okupovanej Doneckej a Chersonskej oblasti prišlo Rusko o približne tisíc vojakov.

O čo ide: Šéf ukrajinských síl Valerij Zalužnyj hovorí, že sa im podarilo oslobodiť už vyše 40 percent územia, ktoré Rusko okupovalo po 24. februári, keď sa začala invázia.

A ďalšia ofenzíva – na obidvoch stranách – sa dá očakávať.

Minimálne podľa šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyryla Budanova. Očakávať máme ešte viac ukrajinských útokov a dokonca aj hlbšie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Kríza vo Venezuele

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie