Denník N

Najpopulárnejší politici na Facebooku v roku 2022 boli Uhrík, Fico, Blaha, Taraba a Mazurek. Čaputová predbehla Pellegriniho

Aktualizované 7. 1. o 20:55

Najpopulárnejším slovenským politikom na Facebooku v roku 2022 bol europoslanec Milan Uhrík (Republika), na svojich príspevkoch vyzbieral viac ako 5,4 milióna interakcií, teda lajkov, komentárov a zdieľaní. Medziročne si polepšil o takmer 29 percent.

Na druhom mieste sa umiestnil predseda Smeru Robert Fico (5,3 milióna interakcií), ktorý medziročne narástol o takmer 33 percent. Tretí skončil Ľuboš Blaha (Smer, 4,3 milióna) aj napriek tomu, že jeho účet Facebook zablokoval v júni 2022 pre opakované porušovanie pravidiel sociálnej siete. Keby jeho kanál zostal na sociálnej sieti aktívny, zrejme by aj tento rok prekonal desať miliónov interakcií, ako sa mu to podarilo predvlani.

Poslanec Tomáš Taraba (strana Život – Národná strana, do parlamentu kandidoval za ĽSNS, 3,7 milióna) skončil minulý rok štvrtý, piaty bol poslanec Milan Mazurek (Republika, 3,5 mil.).

Prezidentka Zuzana Čaputová (3,4 milióna) predbehla lídra Hlasu Petra Pellegriniho (2,4 milióna). Medziročne si totiž na sieti polepšila o takmer 39 percent, kým Pellegrinimu čísla klesli o 27 percent.

Z koaličných politikov skončil najlepšie Igor Matovič (OĽaNO), ktorý síce nemá facebookovú stránku, no na svojom súkromnom profile získal takmer 1,7 milióna interakcií, takmer o 62 percent viac ako v roku 2021. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) mal na svojej facebookovej stránke 1,3 milióna interakcií, minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dosiahol jeden milión.

Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracoval Denník N s pomocou analytického nástroja CrowdTangle, ktorý vlastní spoločnosť Meta.

Do analýzy sme tento rok zaradili aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Facebook

Rok 2022

Slovensko

Teraz najčítanejšie