Denník N

Vlhová po horúčkach, brankár Gajan s virózou. Ak sa inšpirujete, hrozí vám aj zápal srdcového svalu

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Hrdinom hokejovej dvadsiatky bol na majstrovstvách sveta brankár Adam Gajan, ktorý pre horúčky a virózu „ledva stál”, no napriek tomu chytal výborne.

Zvýšená teplota a žalúdočné problémy trápili pred týždňom Petru Vlhovú, tri dni nejedla, napriek tomu štartovala v obrovskom slalome v Semmeringu a obsadila druhé miesto.

Podľa oboch príbehov by sa mohlo zdať, že športovanie v čase choroby či krátko po nej nepredstavuje vážny problém a že fyzická aktivita pri naštrbenom zdraví nemá na výkon zásadný vplyv.

Podľa odborníkov je však realita zvyčajne opačná.

Lekári hovoria, že pri škriabaní v hrdle, nádche či dokonca pri mierne zvýšenej teplote nemusí byť ľahká prechádzka problémom. Ak sa však pridajú vážnejšie príznaky a diagnózou je chrípka či covid, na športovanie radšej ani nemyslite. Platí to aj v prípade pozitívneho testu bez akýchkoľvek príznakov.

Prečo potom vidíme vrcholových športovcov súťažiť aj napriek chorobe? Milan Bališ, bývalý mládežnícky hokejový reprezentant, vysvetľuje, že profesionáli sú v špecifickej situácii. Odohraný zápas s chorobou nie je v hokeji ojedinelý, rozhodne to však nepovažuje za optimálne riešenie.

Podobne vníma športovanie s chorobou aj Ján Lašák. Niekdajší brankár NHL či KHL hovorí, že v čase, keď hrával, bol často „nadupaný tabletkami”, považovalo sa to za normálne a nikto to neriešil. Dnes sa však hranica posúva v prospech dlhodobého zdravia športovcov.

Chorobu sa nedá oklamať

Milan Bališ v minulosti reprezentoval Slovensko na hokejových MS do 20 rokov, v mládežníckom výbere bol asistentom kapitána Erika Čaládiho. Sľubnú kariéru však zastavili zranenia, rozhodol sa preto pre štúdium na fakulte telesnej výchovy a športu, dnes má 34 rokov a pracuje ako silový a kondičný tréner. V lete pripravuje aj elitných slovenských reprezentantov vrátane Tomáša Tatara či Martina Fehérváryho.

Pri otázke na brankára Adama Gajana a na jeho dobré výkony napriek viróze hovorí, že na veľkých turnajoch či pri dôležitých zápasoch je štart s chorobou ospravedlniteľný, aj tu však treba byť opatrný a počítať s tým, že z pohľadu dlhodobého zdravia nejde o optimálne riešenie.

„Všetko závisí od

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie