Denník N

Veľký brat videl všetko, ale 244 vzácnych škatuliek mu uniklo

Z výstavy Minisalon v bratislavskej Umelke. Foto - Magdaléna Tomalová
Z výstavy Minisalon v bratislavskej Umelke. Foto – Magdaléna Tomalová

„Dnes by sa to už nepodarilo,“ hovorí Joska Skalník o legendárnej akcii Minisalon.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V lete 1984 rozposlal český výtvarník a grafik Joska Skalník takmer tristo listov naprieč Československom. Adresátmi boli umelci a umelkyne. Sochári, grafici, maliari.

Bez nejakých okolkov či vysvetlení ich vyzval k účasti na spoločnej akcii, ktorú nazval Minisalon. Že to bol s eštebákmi za chrbtom odvážny, ba priam utopický plán, bolo jasné odosielateľovi i prijímateľom.

O to šokujúcejší bol výsledok: Odpoveď vo forme malej drevenej škatuľky, ktorá prešla umeleckým zásahom, poslalo 244 ľudí.

Po prvýkrát od ich vzniku sa pred pár mesiacmi dali vidieť v bratislavskej galérii Umelka. „Mám ohromnú radosť, že sa to konečne podarilo,“ hovorí Joska Skalník.

Príbeh legendárnej akcie dostal aj filmovú podobu. Do slovenských kín práve ide v podobe snímky 15 x 15 x 5 (minisalon 1984). 

Maria Bartuszová: Dvojstruktura. Z projektu Minisalon
Katarína Kissoczy: Můžem se tomu smát. Z projektu Minisalon.
Otis Laubert: Ohni titul. Z projektu Minisalon

Sloboda uprostred normalizácie

Po tom, aby bol Minisalon na Slovensku, túžil Skalník veľmi dlho. Viacero pokusov v minulosti nevyšlo, no dnes je tu: koncentrovaný obraz z roku 1984.

Dvestoštyridsaťštyri diel, ktoré majú síce totožnú formu drevenej krabičky s rozmermi 15x15x5 centimetrov, no každá jedna je originálom.

„Je pre mňa dodnes fascinujúce, že to nikto len tak neodbil,“ vraví Joska Skalník. „Ani tie najväčšie výtvarné špičky ako Adriena Šimotová, Karel Nepraš, Libor Fára či Václav Boštík. Každý z nich to urobil svojím vlastným rukopisom,“ vraví Skalník.

Medzi desiatkami českých umelcov sú aj tri desiatky slovenských:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie