Denník N

Čo by Fridrich Veľký povedal k rokovaniam o vojne na Ukrajine

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kyjiv aj Moskva chápu to, čo pochopil už pruský kráľ z 18. storočia: diplomacia bez zbraní je ako hudba bez nástrojov.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Ruská invázia na Ukrajinu sa blíži k prvému výročiu, no my stále nevieme, čo bude ďalej. V niektorých ohľadoch sa zdá, že Kremeľ a Kyjiv signalizujú novú ochotu začať mierové rokovania. V iných sa zdá, že robia opak – vylučujú rozhovory tým, že si stanovujú nepravdepodobné maximalistické predpoklady, a zároveň sa snažia o ďalšie posilnenie vojenského úsilia. Nemožno mať oboje naraz, však?

Ale áno, je to možné. Je naivné si myslieť, že vojny, vrátane tejto, sa riešia buď diplomaciou, alebo bojom, a že druhá cesta znamená zlyhanie prvej. Skutočnú dynamiku medzi oboma prístupmi najlepšie vystihol Fridrich Veľký, pruský kráľ z 18. storočia: „Diplomacia bez zbraní je ako hudba bez nástrojov.“

Už sa nemusí báť

V prvých dňoch ruskej invázie mala Ukrajina len málo nástrojov. Krajina zúfalo lipla na svojom prežití a „rokovanie“ by sa rovnalo kapitulácii. Na jar minulého roka prezident Volodymyr Zelenskyj v skutočnosti ponúkol svojmu ruskému náprotivku Vladimirovi Putinovi dohodu, podľa ktorej sa Ukrajina stane trvalo neutrálnou – to znamená, že sa navždy vzdá vzťahov s NATO. Putin, ktorý si stále myslel, že by si mohol podrobiť celú Ukrajinu, však nemal záujem.

Odvtedy sa veľa zmenilo. Zdá sa, že vojenská dynamika teraz hrá v prospech Ukrajincov. Krajina sa teší neustálemu prísunu najmodernejších zbraní, munície a iného vybavenia od svojich západných priateľov a jej vojaci sa v rekordnom čase učia, ako používať všetky tieto zariadenia so smrtiacim účinkom. Ukrajina sa už nemusí báť, že ako národ vyhynie; naopak, môže dokonca dúfať vo svoje víťazstvo. Ak by sa rokovania začali tento rok, Ukrajina by bola v oveľa silnejšej rokovacej pozícii.

Otvorení s podmienkami

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie