Denník N

Športový newsfilter: Vlhová už nevyzerá ako lyžiarka, ktorá má problém nájsť motiváciu

Petra Vlhová. Foto - TASR/AP
Petra Vlhová. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v najnovšom Športovom newsfiltri sa dočítate o:

  • geste Petre Vlhovej, ktoré ukázalo, ako veľmi chce vyhrať;
  • tom, čo písal Juraj Slafkovský Filipovi Mešárovi počas MS do 20 rokov;
  • dvoch tragédiách vo svete športu;
  • Cristianovi Ronaldovi ako nástroji saudskoarabskej propagandy;
  • skvelej forme biatlonistky Paulíny Bátovskej Fialkovej.

Víťazkou týždňa je Mikaela Shiffrinová, porazeným Carlos Alcaraz.

Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.

Autorom prvého bodu je Peter Kováč, druhého Štefan Bugan, tretieho a piateho Tomáš Čorej, štvrtého Pavel Bielik.


1. Motivovaná Vlhová

Práve dnes je tomu presne päť rokov. Bol deviaty január 2018, v rakúskom Flachau sa skončil večerný slalom žien a lyžiarsky svet nehovoril o ničom inom ako o Mikaele Shiffrinovej. Američanka triumfovala s takmer sekundovým náskokom, zaznamenala ôsmu výhru z posledných deviatich štartov a mohlo sa zdať, že nič iné ako jej ďalšie víťazstvá nás v najbližších rokoch nečaká.

Shiffrinová mala v tom čase 22 rokov, pripísala si 41. triumf v pretekoch Svetového pohára a v historickom rebríčku sa dotiahla na piatu Anju Pärsonovú zo Švédska. Zdalo sa málo pravdepodobné, že sa v najbližšom období nájde lyžiarka, ktorá by jej dokázala rovnocenne konkurovať.

Ani Petre Vlhovej sa v tomto smere nedávali veľké šance. O kvalitách Slovenky sa vedelo – vo Svetovom pohári mala už tri víťazstvá –, no dokáže pravidelne porážať Shiffrinovú? Vyzeralo to ako odvážna predstava, obzvlášť po spomínanom slalome vo Flachau. Vlhová v ňom pre „špicar“ vypadla už v 1. kole.

A predsa sa očakávané prognózy nenaplnili. V ďalších mesiacoch ukázala Vlhová výkonnostný vzostup, Shiffrinová, naopak, po náročných momentoch na svahu aj mimo neho prišla o jednoznačnú dominanciu.

Slovenka ju dokázala predbiehať v rôznych disciplínach, lepšia bola na MS, na olympiáde aj v celkovom hodnotení Svetového pohára. Skrátka prišli dni, keď bola Vlhová nespochybniteľne najlepšou lyžiarkou na svete. Ani v jej prípade to však netrvalo večne.

V týchto dňoch sa zdá, že sa situácia spred piatich rokov opakuje. Shiffrinová vyhrala šesť z posledných siedmich štartov, presvedčivo vedie celkové hodnotenie SP a nedeľným triumfom v Kranjskej Gore dokonca vyrovnala krajanku Lindsey Vonnovú v rekordnom počte 82 triumfov vo Svetovom pohári.

Ako nás však učí minulosť, výborná aktuálna forma Shiffrinovej a ani čakanie Vlhovej na prvú tohtosezónnu výhru neznamenajú, že to tak zostane stále. Minimálne v prípade Slovenky sme si určité náznaky blížiacej sa zmeny mohli všimnúť už v priebehu minulého týždňa.

Od začiatku sezóny se veľa hovorí o tom, že už v kariére dosiahla všetko a chýba jej motivácia víťaziť. Nakoniec, pred sezónou to priznala aj ona sama. Pri minulotýždňovom slalome v Záhrebe a ani pri dvoch obrovských slalomoch v Kranjskej Gore však Vlhová ani v jednom momente nevyzerala ako športovkyňa, ktorej chýba víťazné zanietenie.

V stredu, sobotu a nedeľu obsadila postupne druhé, tretie a štvrté miesto a spolu s tímom zakaždým zdôraznili, ako ich hnevá, že neprišlo víťazstvo. Odhodlanie ilustrovali aj vydarené druhé kolá a najvýpovednejšiu hodnotu malo jej gesto pri sobotnom obrovskom slalome.

Vlhová po výbornej druhej jazde sedela v kresle pre aktuálnu líderku a sledovala zostávajúce jazdy svojich súperiek. Keďže ide o miesto, ktoré snímajú kamery, keď vedúca lyžiarka stratí priebežné prvenstvo, zvyčajne konkurentke diplomaticky zatlieska. Keď však v sobotu Slovenku o tri stotiny predbehla Talianka Marta Bassinová, Vlhová sa neovládla a

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Juraj Slafkovský

Petra Vlhová

Športový newsfilter

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie