Denník N

Začali žiť v autocenzúre. Ako nový Putinov zákon zasiahol queer ľudí v Rusku

Julija a Kris. Foto - Mary Gelmanová/Washington Post
Julija a Kris. Foto – Mary Gelmanová/Washington Post

Píše Mary Ilyushinová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Ruský prezident Vladimir Putin ťahá Rusko k tomu, aby sa stalo uzavretou konzervatívnou spoločnosťou, ktorá sa bude riadiť „tradičnými hodnotami“ pevne previazanými s pravoslávnou cirkvou. Jeho vízia „ruského sveta“ je v protiklade s dekadentným, amorálnym Západom.

Ruský parlament navyše nedávno oficiálne posilnil diskrimináciu gejov a iných neheterosexuálnych ľudí.

Obraz Ruska ako obrancu tradičných kresťanských hodnôt bol použitý na ospravedlnenie Putinovej invázie na Ukrajinu. A teraz doviedol ruský parlament k tomu, aby sprísnil obmedzenia týkajúce sa „LGBTI+ propagandy“.

V decembri Putin podpísal zákon, ktorý zakazuje podporovanie alebo „vyzdvihovanie“ vzťahov rovnakých pohlaví, verejné vyjadrovanie neheterosexuálnej orientácie alebo naznačovanie, že je to „normálne“. Rozšíril tým zákon z roku 2013, ktorý zakázal šírenie „gej propagandy“ medzi maloletými. Tento zákon teraz platí pre všetky vekové kategórie.

Prísnejší zákon je len jedným z viacerých krokov, ktorými vojna proti Ukrajine zhoršila životy LGBTI+ Rusov. Ľudskoprávne skupiny a aktivisti, ktorí predtým bránili queer a iné menšiny, boli označení za „zahraničných agentov“. Mnohých z Ruska vyhnali.

Právni experti tvrdia, že nový zákon bol navrhnutý nejasne s cieľom vytvoriť zmätok a maximalizovať potenciál trestného stíhania voči komukoľvek, kto sa zapojí do verejnej diskusie a LGBTI+ ľudí bude opisovať pozitívne alebo neutrálne. Zákon bude postihovať aj reklamy, knihy a online priestor.

Podľa organizácie Human Rights Watch, ktorej ruská pobočka bola v apríli zatvorená, zákon „podporuje falošné a škodlivé hlasy, ktoré sa snažia spájať LGBTI+ ľudí s pedofilmi“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, naopak, otvoril dvere legalizácii občianskych zväzkov osôb rovnakého pohlavia po tom, ako vojna poukázala na nedostatok práv a ochrany gejských vojakov a ich partnerov.

Washington Post sa rozprával s LGBTI+ ľuďmi z Ruska, aby porozumel, ako drakonickejšia legislatíva ovplyvnila ich životy.

Laura, 21 rokov, drag umelkyňa

„Robím drag (druh umenia, ktoré sa zameriava na vystupovanie a hru s rodom či rodovou reprezentáciou – pozn. red.) už viac než dva roky, odkedy som sa presťahovala do Petrohradu. Je to moja hlavná práca a robím ju pre tematický klub. Teraz sa však už takéto kluby nemôžu stavať do pozície klubov pre LGBTI+ ľudí alebo drag umelcov. Museli zmeniť svoje logá. Je tu veľa cenzúry: o čom nesmiete hovoriť, o čom nesmiete žartovať, ktoré piesne nesmiete spievať alebo ktoré skladby nesmiete púšťať, aby ste sa nedostali do neželanej pozornosti úradov.

Laura. Foto – Mary Gelmanová/Washington Post

Niektoré kluby od drag vystúpení úplne upúšťajú. Najviac ma však znepokojuje cenzúra. Až do tohto zákona sme mali slobodu prejavu. Teraz však nemôžeme žartovať o žiadnej sexuálnej téme, pokiaľ v publiku sedia heterosexuálni muži či ženy, pretože by sa to kvalifikovalo ako ‚gej propaganda‘. Je to, ako keby sme sa všetci zišli na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Rodina a vzťahy, Svet

Teraz najčítanejšie