Denník N

Americká armáda odvezie zo Slovenska protiletecký systém Patriot, nahradiť by ho mohli Taliani

Na Slovensku od minulej jari pôsobia talianski vojaci so systémom SAMP/T, ktorý nahradil dovtedajšie batérie systému Patriot. Foto - Thales
Na Slovensku od minulej jari pôsobia talianski vojaci so systémom SAMP/T, ktorý nahradil dovtedajšie batérie systému Patriot. Foto – Thales

Na Sliači naďalej zostávajú dve nemecké batérie patriotov. Bojovú skupinu NATO na Slovensku by mohla posilniť tanková jednotka z Nemecka.

Počet amerických vojakov na Slovensku sa v najbližších mesiacoch zníži. Americká armáda plánuje stiahnuť svoju batériu protileteckého systému Patriot, ktorá je od minulej jari umiestnená na leteckej základni Malacky.

„Dôvodom tohto kroku je údržba. Americkí partneri presunú batériu na základňu v Nemecku, kde budú vykonané potrebné práce,“ potvrdil odvolaný minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Na niektorých zahraničných weboch sa objavili špekulácie, že Američania posielajú tento systém zo Slovenska rovno na Ukrajinu, to však Naď popiera. USA sľúbili Kyjivu systém Patriot na konci minulého roka.

„Zahraničné jednotky, ktoré sú na Slovensku, priebežne rotujú a obmieňajú sa. Odsun americkej batérie Patriotu je štandardnou súčasťou tohto procesu,“ hovorí minister.

Armáda USA má v súčasnosti na Slovensku približne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovenská armáda

Slovensko

Teraz najčítanejšie