Denník N

Ráno s NHL: Slafkovský ako dom, rastlina a hráč bejzbalu. Experti vysvetlili tromi metaforami, prečo farma nie je dobré riešenie

Juraj Slafkovský mal jednu z najväčších šancí Montrealu proti Seattlu. Foto – TASR/AP
Juraj Slafkovský mal jednu z najväčších šancí Montrealu proti Seattlu. Foto – TASR/AP

Dobré ráno,

Montreal prehral so Seattlom 0:4, diváci na hráčov po zápase bučali a tréner Martin St. Louis povedal, že by sa mali za výkon v prvej tretine hanbiť.

Juraj Slafkovský nebodoval už dvanásty raz za sebou, bol však aktívny, dvakrát vystrelil a viacero fanúšikov aj novinárov sa zhodlo, že patril k najlepším hráčom svojho tímu.

„Počas noci, keď väčšina hráčov Habs vyzerala, že sa ani nedostavila, bol Juraj Slafkovský jedným z mála svetlých bodov. Odohral 14 minút a 37 sekúnd, čo bol jeho druhý najvyšší čas na ľade v sezóne,“ napísala Priyanta Emrithová zo Sportsnetu.

Slafkovský v prvej tretine nepremenil jednu z najväčších šancí v zápase.

Takto zas prihral do šance Christianovi Dvorakovi.

Ráno s NHL je článok, v ktorom sa každý deň venujeme jednej téme z najlepšej hokejovej ligy na svete a prinášame krátky súhrn nočného diania.


Nemôžete poslať na farmu všetkých

Ešte pred zápasom sa aj v slovenských médiách zdieľali závery kanadského novinára Marca Dumonta z Montreal Hockey Now.

Dumont si myslí, že by klub mal Slafkovského poslať na farmu, čo je legitímny a možno už aj väčšinový názor. Lenže jeho argumenty neboli príliš objavné.

Novinár na číslach ukázal, že sa Slafkovského výkony v predošlých jedenástich zápasoch zhoršili. Nie je to veľmi prekvapivé, keďže Montreal v tom období vyhral len dva zápasy pri skóre 23:52.

Áno, Slafkovský nehral dobre, mal veľa mínusiek, zhoršilo sa mu Corsi aj ďalšie štatistiky ako očakávané góly či nebezpečné šance, ale v týchto štatistikách sa počas krízy zhoršil prakticky celý tím.

Dá sa súhlasiť s tým, že Slafkovský málo strieľa a v posledných týždňoch sa trápil. Dumont však napísal, že sa Slafkovský trápi pomaly v každom striedaní, čo nie je pravda. A vybral jeho štatistiky bez porovnania so spoluhráčmi, čo zas nie je veľmi fér.

Slafkovský mal v predošlých 11 zápasoch osem mínusových bodov, no kapitán Nick Suzuki ich mal v rovnakom období deväť. Slafkovský mal počas tejto série pri hre piatich proti piatim Corsi 41 percent – keď bol na ľade, jeho tím vystrelil 93-krát a súperi 132-krát. Ani kľúčový hráč Suzuki však nebol dramaticky lepší, on dosiahol 45 percent (134:164).

Oveľa podnetnejšie myšlienky odprezentovali rešpektovaní novinári z The Athletic Marc Antoine Godin a Arpon Basu, ktorí takisto pravidelne pracujú s pokročilými štatistikami. Vo svojom pravidelnom podcaste Le Support Athlétique tentoraz väčšinu dielu venovali práve tomu, či by mal ísť Slafkovský na farmu.

Obaja sú presvedčení, že by to nebolo dobré riešenie, a podrobne vysvetľujú dôvody. Podstatnejšie ako to, čo si myslia, je však to, čo vedia zo zdrojov z okolia tímu: Slafkovského preradenie na farmu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Juraj Slafkovský

NHL

Ráno s NHL

Slafkovského začiatky v NHL

Reportér Denníka N Štefan Bugan na mesiac vycestoval do Kanady, aby pripravil sériu článkov o začiatkoch hokejistu Juraja Slafkovského v klube NHL Montreal Canadiens.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie