Pedagóg Cuper na Kotlebovej kandidátke? Univerzitu Komenského to nevzrušuje

Exposlanec HZDS kandiduje s neonacistami Magátom či Rogelom. Je to rozhľadený politik, neofašistické sily u nás nevidieť, hodnotí Cuperov krok kolegyňa z fakulty aj hnutia Katarína Tóthová.
Pre zvláštny priebeh bude dobré telefonát s bývalým poslancom za HZDS a dnes pedagógom na Právnickej fakulte Univerzity Komenského Jánom Cuperom (69) prepísať presne tak, ako prebehol.
Ján Cuper zdvíha telefón v piatok ráno a po úvodnom predstavení zisťuje, čo od neho Denník N potrebuje. „Chcel som sa vás spýtať na vašu kandidatúru,“ dostáva vysvetlenie. „Na akú kandidatúru?“ pýta sa.
„No, na vašu – kandidujete predsa za Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko.“
„Tak oni ma tam napísali?“ reaguje akoby prekvapene Cuper. Potom povie, že musí odísť na prednášku, a zloží telefón. Popoludní už má mobilný telefón vypnutý.
Exposlanec Cuper a jeho dve deci za volantom:
S Rogelom, Magátom a Kotlebom
Cuper sa ocitol na 25. mieste kandidátky ĽSNS, a aj keď sa v telefóne tváril prekvapene, vedieť o tom musel. Každá strana musí totiž ministerstvu vnútra predložiť spolu s kandidátkou písomný súhlas každého kandidáta a čestné vyhlásenie, že sa o voličské hlasy zároveň neuchádza s inou stranou.
Docent Právnickej fakulty sa tak ocitol vedľa známych mien slovenskej krajnej pravice. Okrem banskobystrického župana Mariana Kotlebu za stranu kandiduje niekoľkokrát trestne stíhaný organizátor protirómskych pochodov Marián Mišún.
Dopĺňa ich herec Rastislav Rogel, najprv odsúdený a neskôr oslobodený za bitku v klube Obluda, ktorý v minulosti v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade vystupoval v tričku značky Eighty Eight (v preklade osemdesiat osem), obľúbenej medzi pravicovými radikálmi.
Číslo 88 totiž v neonacistickej symbolike odkazuje na ôsme písmeno abecedy (H) a pozdrav Heil, Hitler. Miesto s číslom 88 si na Kotlebovej kandidátke vybral neonacista Marián Magát z Akčnej skupiny Vzdor, ktorý o Hitlerovi hovoril ako o mierotvorcovi a úžasnom človeku.

Neteší nás to, ale čo my s tým
Cuper je docentom na Katedre teórie práva a sociálnych vied bratislavskej Právnickej fakulty. Univerzitu Komenského ani fakultu jeho kandidatúra za Kotlebovu stranu priveľmi nevzrušila. Rektor univerzity Karol Mičieta odkázal, že o tom nevedel a že to preberie s dekanom fakulty. Ten neskôr poslal Denníku N krátke stanovisko.
„Osobne ma kandidatúra nášho zamestnanca práve za túto stranu nepotešila, ale žijeme v demokratickej spoločnosti a každý má právo kandidovať v súlade so zákonom,“ napísal dekan Eduard Burda.
Cuperova bývala spolustraníčka z HZDS a dodnes kolegyňa z Právnickej fakulty Katarína Tóthová si dokonca myslí, že Kotlebovej strane „sa nasadzujú väčšie čertove rohy, ako má“.

„Pán docent Cuper je plnoprávny človek a inteligentný a rozhľadený politik,“ myslí si Tóthová. „Nevidím na Slovensku nejaké výrazné neofašistické prvky. Slovensko vôbec nie je fašizujúci štát, nevidím, že by sa tu rozmáhali neofašisti.“ Ľudí ako Marián Magát či Rastislav Rogel profesorka práva Tóthová hodnotiť nechce, lebo ich nepozná.
Predseda akademického senátu Právnickej fakulty Ondrej Blažo hovorí, že Cuper nemôže na politickú kampaň využívať pôdu fakulty, ale čo robiť v súkromí a mimo fakulty, mu nikto nariaďovať nemôže.
„Keďže spomínaná politická strana nebola príslušnými orgánmi zakázaná a bola pripustená jej účasť na voľbách, nemožno spochybňovať osobné rozhodnutie pána docenta Jána Cupera, pokiaľ jeho politická činnosť, výroky a vyjadrenia nebudú odporovať zásadám správania sa na fakulte a vo vzťahu k nej,“ dodáva Blažo.
Hodnotiť konkrétnu stranu nechce, lebo by tým vraj porušil apolitickosť svojej funkcie.
Dve deci vínka aj Lexov advokát
Ján Cuper bol v roku 1992 zvolený za Mečiarovo Hnutie za demokratické Slovensko do Snemovne národov československého Federálneho zhromaždenia. Po rozdelení republiky sa v roku 1994 stal poslancom Národnej rady. S dvojročnou pauzou bol poslancom až do roku 2006, keď ho Mečiar na kandidátku nedal a Cuper z hnutia odišiel.
Dôvodom zrejme bola aj známa Cuperova nehoda v Modre, pri ktorej v roku 2005 poslanec šoféroval pod vplyvom alkoholu, aj keď to odmietal priznať. „Asi som neskoro zareagoval,“ plietol sa mu jazyk pred kamerami televízie Markíza. „Nie, nepil som. Vypil som dve deci vína, to je v poriadku.“ Policajti mu namerali dve promile.
Cuper bol advokátom bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu. Tvrdil napríklad aj to, že Michala Kováča mladšieho v skutočnosti nikto neuniesol.
🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.