Denník N

Svetový newsfilter: Zabudnite na Rusko, ako ho poznáte. Do roku 2033 zlyhá, myslia si experti

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

najtvrdšie boje na Ukrajine momentálne prebiehajú v okolí Bachmutu, konkrétne pri meste Soledar. Rusko už za každú cenu potrebuje zaznamenať nejaký úspech, a tak bojuje taktikou, ktorú Volodymyr Zelenskyj označil za šialenstvo.

Zdá sa, že to Rusom napokon prinieslo výsledok. Aj Inštitút pre štúdium vojny v piatok napísal, že zábery zo Soledaru naznačujú, že Rusi ovládajú väčšinu, ak nie celé mesto.


Európa: Čo experti predpovedajú Rusku

Popri tvrdých bojoch o mestečko Soledar na východe Ukrajiny je najdôležitejšou správou týždňa z vojny výmena hlavného veliteľa ruských síl. Kremeľ zbiera neúspechy vo vojne, ktorú rozpútal, no podľa expertov ho môže čakať ešte väčšie zlyhanie – také, ktoré by sa týkalo celej krajiny.

Čo sa stalo: Čerstvá výmena na poste hlavného veliteľa takzvanej špeciálnej vojenskej operácie, ktorým sa stal Valerij Gerasimov namiesto Sergeja Surovikina, brutálneho architekta sýrskej bezohľadnej vojenskej kampane, naznačuje, že Kremeľ sa neustále točí v nezmyselnom kruhu, z ktorého nedokáže vyjsť.

Jeho neschopnosť kritizujú aj provojnové a protiukrajinské hlasy a o politický vplyv sa čoraz viac hlási šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin.

Vojna, ktorá trvá skoro už 11 mesiacov, stihla spraviť z Ruska izolovanú krajinu. Ocitla sa v recesii a veľkú časť ekonomiky pohlcuje vojenské ťaženie. Krajina je na ideálnej ceste stať sa tzv. failed state, teda nefunkčným a zlyhávajúcim štátom, na aké sme zvyknutí skôr v treťom svete.

Čo hovoria odborníci: Myslia si to viacerí svetoví experti, s ktorými sa vo svojom prieskume pre predpovede na rok 2023 rozprával think-tank Atlantic Council. Oslovili ich celkovo 167 a vyšli z toho zaujímavé závery.

Okrem iného aj ten, že Ruská federácia, ako ju poznáme teraz, neprežije nasledujúcu dekádu. Ako priznáva think-tank vo svojej správe, jedným z najprekvapujúcejších výsledkov veľkého prieskumu je množstvo respondentov, ktorí poukazujú na možný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie