Porážka Ruska už pre Tatárov nie je tabu. Môže ich vyprovokovať k väčšej emancipácii

Nová kniha rozpráva príbehy štyridsiatich aspoň trochu statočných občanov Ruska.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Ildar Sultangirov je bankový úradník. Má štyridsaťdeväť rokov, dve dcéry, ctí si zákon, na protestné akcie nikdy nechodil, o politiku sa príliš nezaujímal, na sociálnych sieťach nie je veľmi aktívny. Nikdy nemal čo do činenia s políciou ani so súdom. Žil si svoj pokojný úradnícky život v Ufe, hlavnom meste ruskej republiky Baškirsko.
Na Ukrajine nikdy nebol a ako hovorí, „ohľadom toho, či tam sú nacisti, nemôžem nič povedať, akurát vidím, čo sa tam teraz deje“.
Plagát si vyrobil sám. „Mier v celom svete. World Peace,“ napísal si naň. Vlani 12. mája vyrazil k pamätníku Všeobecnej deklarácie ľudských práv v Ufe. V roku 2020 ju vztýčili na rohu ulíc Komunistická a Mostaja Kärima, čo bol boľševický baškirský básnik. Teraz pri nej mlčky a pokorne hodinu stál Ildar Sultangirov s heslom o mieri v rukách, Sovietskym zväzom natoľko nadužívaným, že sa z neho stalo klišé. Až vojna proti Ukrajine mu vrátila význam a lesk.
„Bál som sa… Väčšinou na mňa ľudia nijako nereagovali, prosto prešli okolo mňa. Pršalo, plagát mi zmokol, tak som to ukončil a šiel domov,“ spomína bankový úradník. Ildar nebojuje proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Nie je rebel ani večne uhundraný odporca totality. „Som mierny človek…, chcem žiť v mieri a v súlade so susedmi,“ vysvetľuje.
Policajti zabúchali na dvere Sultangirovovcov až nasledujúci deň. Podľa záznamov z bezpečnostných kamier zistili, do akého auta Ildar nasadol, a podľa ŠPZ aj to, kde býval. „Zľakol som sa,“ opisuje, čo cítil, keď mu na prahu dverí stáli muži v uniformách s prísnymi výrazmi a nekompromisným rozkazom odviesť ho na policajnú stanicu.
A tam, vo vyšetrovacej celej okrsku číslo 9, sa stalo niečo, čo nečakal ani sám Ildar –