Denník N

Pomáhal si aj vymyslenými citátmi Fialu. V závere kampane sa vrátil starý dobrý Babiš

Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Prinášame pravidelný newsfilter Český týždeň – výber toho podstatného, čo sa v Česku udialo za uplynulý týždeň. Udalosti vybral a komentoval editor Českého rozhlasu Plus Kirill Ščeblykin.


O Andrejovi Babišovi doteraz v kampani nebolo príliš počuť. Tím bývalého premiéra sa ho očividne rozhodol pred záverečnou fázou schovať a nevystavovať ho tak kritickým otázkam.

Vidieť to na tom, že vynechal väčšinu predvolebných debát okrem tej poslednej v TV Nova. V televíznych debatách tak lídra hnutia ANO zastupoval často len prázdny pult a pohár s vodou. Týždenník Respekt, ktorý vo svojom predvolebnom vydaní chcel ponúknuť rozhovor s každým z trojice Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel, tak rozhovor s Babišom vydal vo forme otázok bez odpovedí.

Okolnosti pritom hneď začiatkom týždňa Babišovi priali. V nedeľnej debate Českej televízie sa vzdal kandidatúry odborársky šéf Josef Středula a vyzval svojich voličov, aby hlasovali za Danušu Nerudovú. Lenže okamžite sa vyrojili špekulácie, že časť Středulových priaznivcov by sa mohla skôr prikloniť práve k Babišovi.

Deň nato potom Mestský súd v Prahe Babiša oslobodil v kauze Čapí hnízdo, ktorá sa ťahala už roky a pre českého premiéra bola nepríjemnou komplikáciou. Koľko voličov tento verdikt presvedčí, aby dali Babišovi hlas, sa dá len ťažko odhadnúť. Minimálne však premiérovi vyčistil v kampani stôl – titulky českých médií ovládla správa o jeho zbavení viny a navyše o ňom jeho konkurenti nemôžu hovoriť ako o obžalovanom alebo trestne stíhanom.

A hneď potom sa Andrejovi Babišovi zadarilo aj na medzinárodnom poli. V utorok ráno sa na jeho sociálnych sieťach objavila jeho fotografia, ako kráča po Paríži. Lídra hnutia ANO totiž na nečakanom stretnutí privítal francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Babiš sa na svojich stretnutiach s voličmi rád chváli tým, že si s európskymi lídrami volá často, niekedy aj uprostred noci. Stretnutie s Macronom je tak preňho spôsob, ako si v očiach svojich priaznivcov potvrdiť medzinárodnú prestíž a tiež prijateľnosť. Menej pochopiteľné je, prečo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Český týždeň

Český newsfilter každý týždeň ponúka prehľad najdôležitejších správ. Zhŕňa Kirill Ščeblykin.

Petr Pavel

Svet

Teraz najčítanejšie