Denník N

Vývoj bojov (323. deň): Soledar je takmer určite stratený, dokážu západné tanky oslobodiť Ukrajinu?

Leopard 2A4. Foto - KMW
Leopard 2A4. Foto – KMW

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ukrajinci majú v lepšom prípade iba západný okraj Soledaru, ale možno už ani ten nie. 
  • Čo dokážu západné tanky – aké sú ich prednosti a prečo ich Ukrajinci tak veľmi chcú.
  • Nie je Leopard 2 ako Leopard 2.
  • Rusi zničili štyri obrnence Bradley, hoci na Ukrajine ešte žiadne nie sú.
  • Mapa dňa – Bachmut
  • Videá dňa – čo zostalo zo školy v Makijivke; posmech z hovorcu ruskej armády Igora Konašenkova; neúspech Leopardov 2 v Sýrii.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 12. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ukrajinci majú v lepšom prípade iba západný okraj Soledaru, ale možno už ani ten nie. Inštitút pre štúdium vojny tvrdí, že Soledar pravdepodobne padol už v stredu. Nedá sa to vylúčiť, ale ešte vo štvrtok prichádzali správy, že ukrajinské jednotky sú stále v západnej časti mesta. Zároveň však Rusi zverejnili video, na ktorom sa ich vojaci po meste prechádzali bez toho, aby bolo počuť streľbu. Soledar však má na dĺžku viac ako sedem kilometrov. To, že je na jednom konci ticho, nevyhnutne neznamená, že sa na inom mieste nič nedeje.

Ruský Rybar tvrdí, že vagnerovci mesto obsadili a „čistia“ už len soľné bane a podzemné chodby. Všetci Rusi už mapy kreslia v podobe, v ktorej ruské jednotky postúpili za mesto a pokračujú v pomalom postupe ďalej. Telegramový kanál vagnerovcov Rybar napríklad tvrdí, že jeho žoldnieri v piatok predpoludním obsadili železničnú stanicu v obci Silj severozápadne od Bachmutu. Táto informácia nie je potvrdená z nezávislého zdroja.

Trochu iný príbeh rozpráva ukrajinský generálny štáb. V pravidelnej správe z piatka rána o šiestej o bachmutskom smere písal: „Spirne, Bilohorivka, Rozdolivka, Soledar, Krasna Hora… boli cieľmi nepriateľových útokov.“ Je možné, že takáto formulácia len inými slovami hovorí to, čo píše Rybar, a v meste majú Ukrajinci už iba zopár pozícií v rozľahlom podzemí baní.

Preto sa tentoraz dá s veľkou mierou pravdepodobnosti konštatovať, že mesto naozaj Rusi dobyli. Ide o ich prvý väčší úspech od júla, keď získali Lysyčansk. Odvtedy v lepšom prípade prešľapovali, v horšom (pre nich) ustupovali.

Pád Soledaru je, respektíve bude bolestivý, ale zatiaľ nejde o nič zásadné. Časť Rusov už síce hovorí o operačnom obkľúčení Bachmutu (to je také, keď má niektorá strana aspoň pod palebnou kontrolou cesty prichádzajúce do mesta, hoci ho ešte fyzicky neobkľúčili). Samotní vagnerovci však tieto tvrdenia vyvracajú. Keď sa to stane, píše Grey Zone, budeme prví, od koho sa to dozviete, ale teraz ide o „zavádzanie Rusov“.

Čo dokážu západné tanky – aké sú ich prednosti a prečo ich Ukrajinci tak veľmi chcú. Namiesto zimnej ofenzívy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie