Denník N

Vzdajme sa ilúzií o sile pokojného protestu

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Moderné formy zla nemožno odstrániť piesňou alebo internetovými mémami. Ktokoľvek, kto nie je pripravený bojovať v najfyzickejšom zmysle slova, môže byť ďalšou obeťou.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Kolektívna zodpovednosť Rusov za inváziu na Ukrajinu čiastočne spočíva v našom neúspechu zbaviť sa Putinovho režimu, ktorý medzitým skĺzol k nefalšovanému fašizmu. V posledných rokoch boli prevraty a násilné protesty čoraz efektívnejšie, zatiaľ čo ten typ pokojného protestu, ktorý presadzovala ruská opozícia, až kým nebolo neskoro, prinášal čoraz slabšie výsledky.

Je načase pochovať ilúziu, ktorá sa zrodila z vegetariánskeho postoja niekoľkých rozpadajúcich sa komunistických režimov z konca 80. rokov, že ak vyjde veľa ľudí na ulicu alebo bude počúvať ušľachtilé prejavy na námestí, nakoniec to dobrovoľne vzdajú aj tie najodpornejšie režimy. Fungujúce demokracie na pokojný protest stále reagujú. No súčasný Gándhí alebo Nelson Mandela riskuje, že sa v autokraciách – dôkladne zabezpečených proti prevratom -, ako je Rusko, Bielorusko, Irán, Kuba alebo Čína, už nikdy nedostane z väzenia

Viac prevratov, menej úspešných protestov

Frekvencia a úspešnosť prevratov sú na vzostupe, vyplýva zo súboru údajov, ktorý zosumarizovali politológovia z University of Illinois v Urbane-Champaign. Podľa neho sa predminulý rok uskutočnilo šesť „realizovaných“ – jednoduchším jazykom úspešných – prevratov: v Tunisku, Sudáne, Mjanmarsku, Mali, Čade a Afganistane (áno, prevzatie moci Talibanom sa počíta ako prevrat pre jeho násilnú povahu). To bol najvyšší počet od roku 1999. A celkový počet pokusov o prevrat a sprisahaní v roku 2021 – spolu ich bolo vo svete trinásť – nebol zaznamenaný od roku 1996.

V roku 2022 možno za „realizované“ považovať štyri prevraty – dva v Burkine Faso, po jednom na Srí Lanke a v Kazachstane, kde zakladajúceho prezidenta krajiny Nursultana Nazarbajeva zbavil jeho nástupca Kasym-Žomart Tokajev funkcie vo vláde.

Naopak, zdá sa, že účinnosť pokojných masových protestov klesá. Podľa Carnegie Endowment’s Global Protest Tracker, ktorý zbiera údaje od roku 2017, protestná aktivita narastá, pričom tento rok bolo zaznamenaných 89 významných protivládnych akcií, čo je viac ako v ktoromkoľvek z predchádzajúcich sledovaných rokov, lenže podiel tých, ktoré dosiahli nejaké ústupky zo strany vlády klesajú — tento rok len na 23,6 percenta, čo je najmenej od roku 2017.

Nikam to neviedlo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie