Denník N

Ten Hagovi proti City vyšla taktika, no bol vyrovnávajúci gól v poriadku? Ak aj áno, pravidlo je absurdné

Bruno Fernandes. Foto - TASR/AP
Bruno Fernandes. Foto – TASR/AP

Môžu fanúšikovia Manchestru United snívať?

United v sobotňajšom derby proti Manchestru City po hlavičke Jacka Grealisha prehrával 0:1 a zdalo sa, že smeruje k tesnej porážke. Aj keby nebodoval, jeho výkon by sa dal pochváliť: dokázal totiž do veľkej miery otupiť ofenzívnu silu City.

Výkon United bol omnoho lepší ako v poslednom derby na jeseň, keď na Etihad Stadium prehrával už po polčase 0:4 a napokon podľahol 3:6.

Potom sa však stalo niečo, čo môžeme považovať za symbol toho, ako sa United v posledných mesiacoch zlepšil. V priebehu štyroch minút strelil dva góly a vyhral.

Prvý na 1:1 bol mimoriadne kontroverzný. Po prihrávke Casemira za obranu City úspešne zakončil Bruno Fernandes, ale rozčúlení hráči City aj tréner Pep Guardiola protestovali vzhľadom na postavenie Marcusa Rashforda. Ten bol jednoznačne za defenzívnou líniou City a dokonca aj bežal za loptou, aby ju nakoniec prenechal nabiehajúcemu Fernandesovi.

Gól Fernandesa ukázal zaujímavú medzeru v pravidlách o ofsajde.

Z celkového hľadiska môžeme zároveň rozprávať aj o dlhodobom zlepšení United.

Víťazstvo na Old Trafforde totiž znamená, že United sa dostal na tretiu priečku v tabuľke a na City stráca už iba bod. Na porovnanie, na konci sezóny 2021/2022 mal United o 35 bodov menej.

Prvý Arsenal má o šesť bodov viac ako United, ale zároveň aj zápas k dobru: v nedeľu hrá s Tottenhamom.

Čo by si o tom ofsajde myslel sv. Tomáš Akvinský?

Tréner United Erik ten Hag po záverečnom hvizde neukázal veľké emócie, ale víťazstvo preňho znamená veľa. Emócie ukázali hráči – Casemiro, letná posila z Realu Madrid, objímal Davida de Geu a Raphaela Varana, a Bruno Fernandes poslal Rashforda, strelca víťazného gólu, pred tribúnu Stretford End, aby si vychutnal potlesk fanúšikov.

Rashford štyri minúty po presnom zásahu Fernandesa zakončil na bližšej žrdi center Alejandra Garnacha. Bol z toho gól na 2:1, víťazný.

Na Old Trafforde skóroval už v deviatom zápase po sebe, čím vyrovnal klubový rekord Dennisa Violleta, slávneho útočníka United z éry „Busby Babes“, ktorý prežil pád lietadla s tímom United v Mníchove v roku 1958.

United si užíva víťazstvo, ale to je mimoriadne kontroverzné. Rozhodca Stuart Attwell po diskusii s asistentom Darrenom Cannom napokon prvý gól uznal, ale City trvá na tom, že nemal platiť. „Rashford bol v ofsajde, zmiatol nášho brankára aj obrancov,“ sťažoval sa Guardiola.

Rashford naozaj za Casemirovou prihrávkou bežal, ale potom zrejme počul kričiaceho Fernandesa a loptu mu prenechal. Defenzíva City už na to nedokázala zareagovať. Bývalý rozhodca Peter Walton, ktorý teraz pracuje ako televízny expert pre BT Sport, v štúdiu s rozhodcami

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Euroligy

Futbal

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie