Chaos v Peru: Na protestoch umierajú ľudia a prezidentku vyšetrujú z genocídy

V najtragickejší deň protestov v Peru zomrelo sedemnásť ľudí.
Pred nemocnicou v meste Juliaca na juhovýchode Peru sa zišli tisíce ľudí. Stáli okolo rakiev v rôznych odtieňoch bielej, krémovej a hnedej a skandovali: „Dina, vrahyňa.“
Hovorili o Dine Boluartovej, ktorá v prezidentskom kresle nahradila krajne ľavicového Pedra Castilla po tom, ako ho pre jeho neohrabaný pokus o prevrat zatkli a zavreli do cely predbežného zadržania.
Castillovi stúpenci už mesiac demonštrujú. Žiadajú Boluartovej rezignáciu a Castillovo prepustenie, pričom protesty bývajú často násilné. Odpoveď na ne zo strany polície však tiež, pričom politické ospravedlnenie je staré ako Fujimorova diktatúra: Sú to teroristi, takže na nich môžeme ísť silou. Polícia strieľa a z helikoptéry práši slzný plyn.
Protesty si za mesiac trvania vyžiadali už takmer 50 obetí.
A Boluartová sa netvári, že by sa funkcie chcela vzdať. Aj keby to urobila, bola by to len záplata na aktuálne nepokoje.
Prezidentka Dina Boluatrová máva novinárom. Foto: TASR/AP
V klobúku andských farmárov
Za uplynulých sedem rokov malo Peru šesť prezidentov, z toho piati sa vystriedali za uplynulých 25 mesiacov. Jeden z nich vydržal len týždeň. Pedro Castillo, ktorému málokto predvídal, že sa vôbec do funkcie dostane, vydržal „až“ 17 mesiacov. Za ten čas však stihol vystriedať päť kabinetov a viac ako 80 ministrov.
Castillo bol pôvodne učiteľ a vrcholom jeho politických skúseností bolo vedenie politického štrajku. Jeho rodičia sú farmári a Castillo ešte aj počas predvolebnej kampane nosieval vlnené pončo, široký klobúk typický pre andských farmárov a sandále vyrobené zo starej pneumatiky.
Presne to zaujalo tesne nadpolovičnú väčšinu voličov, ktorí chodili podobne oblečení, nemali peniaze a celé roky sa o nich žiadna vláda v Lime nezaujímala.
„Vždy som hovoril, že najvážnejším problémom Peru je sociálny zlom. Sociálna fragmentácia. Tá produkuje nerovnosť, generuje nerovnosť,“