Čo vieme o Babišovi a ŠtB: podieľal sa na zločinoch a ako to bolo so súdmi?

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]
Andrej Babiš po vyhlásení výsledkov prvého kola volieb okrem iného tvrdil, že nikdy nespolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou a že ŠtB jeho rodinu „terorizovala“.
Niekdajší riaditeľ slovenského Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák jeho slová odmieta. Ním vedený ústav Babišovu spoluprácu s ŠtB skúmal a Krajňák dodnes trvá na tom, že Babiš agentom bol.
„Bol. A je tak naďalej vedený. Dôkazom je, že je tak naďalej vedený aj na stránkach Ústavu pamäti národa,“ hovorí v rozhovore.
Na čo sa v rozhovore pýtame:
- Či je možné, že Babiša alebo jeho okolie ŠtB terorizovala;
- Aký mala Babišova spolupráca s ŠtB charakter;
- Či sa Babiš aktívne podieľal na zločinoch komunistického režimu;
- Čo hovorí na Babišovo tvrdenie, že ŠtB jeho a jeho okolie „strážila, aby nekradli“.
Kým bol Andrej Babiš vo vzťahu ku komunistickej Štátnej bezpečnosti?
V zachovaných spisoch Štátnej bezpečnosti figuruje Andrej Babiš ako agent pod menom Bureš. Agent bol tajný spolupracovník ŠtB, ktorý plnil úlohy pri odhaľovaní, rozpracovávaní a dokumentovaní „protištátnej trestnej činnosti“ a úlohy, ktoré mali tejto trestnej činnosti zabrániť.
Agenti boli vedomí spolupracovníci ŠtB a Andrej Babiš je v registračných protokoloch a zachovaných spisoch ŠtB vedený ako vedomý spolupracovník. Preto bolo podľa zákona krycie meno Bureš aj zverejnené na stránke Ústavu pamäti národa.
Babiš tvrdí, že agentom nebol, Ústav pamäti národa na tom však stále trvá. Je ako agent naďalej aj vedený?
Bol. A je tak naďalej vedený. Dôkazom je