Denník N

Vývoj bojov (328. deň): Tri rozdiely, ktorými sa líši dlhá ukrajinská snaha oslobodiť Kreminnú od ruských útokov

Križovatka poľných ciest pri Bachmute. Každý biely bod predstavuje jeden kráter. Foto - Maxar Technologies
Križovatka poľných ciest pri Bachmute. Každý biely bod predstavuje jeden kráter. Foto – Maxar Technologies

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Možno sa schyľuje k veľkej bitke o Luhanskú oblasť. 
  • Rusi pri Soledare ďalej tlačia, ale rýchly kolaps ukrajinskej obrany nenastal.
  • Z Košíc do Prešova – ako postúpila „druhá najsilnejšia armáda sveta“ za osem mesiacov.
  • Mapy dňa – Bachmut a Soledar.
  • Videá dňa – príbeh zničeného tanku T-90M a jeho posádky; ruská propaganda sa chváli obnovou Mariupola, ale nedopadlo to úplne podľa jej predstáv; video zo žltej kuchyne zo zničeného domu v Dnipre.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 17. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Možno sa schyľuje k veľkej bitke o Luhanskú oblasť. Bachmut a Kreminna. Prvé z týchto miest sa snažia dobyť Rusi, druhé oslobodiť Ukrajinci. Dianiu pri Bachmute sa venujeme oveľa viac, hoci udalosti pri Kreminnej a jej okolí sú prinajmenšom rovnako významné. Zároveň sa tam intenzívne bojuje, útoky neustále striedajú protiútoky. Oblasť je pre obe strany veľmi dôležitá.

Váha tohto mesta je totiž vojensky väčšia ako v prípade Bachmutu. Jeho stratou by Rusi prišli o dôležitú zásobovaciu trasu, po ktorej z Ruska prúdia posily na Donbas, a zároveň by sa ňou otvorila cesta k oslobodeniu aglomerácie Lysyčansk/Sjevjerodoneck/Rubyžne.

Z oblasti priebežne prichádzajú správy o príchode ruských posíl. Opakovane sa napríklad objavili videá s kolónami tankov T-90M, čo je najvýkonnejší typ, aký má ruská armáda k dispozícii (k tomuto tanku sa viaže zaujímavá epizóda, ktorej sa venujeme v časti videá dňa). Nie je preto vylúčené, že sa tu Rusi chystajú na väčšiu ofenzívu.

Aktuálne boje prebiehajú pozdĺž celej línie Kupiansk – Svatove – Kreminna. Lesmi pri Kreminnej sa k mestu pomaly prebojúvajú ukrajinské jednotky a v niečom to pripomína udalosti pri Bachmute.

Na dostrel Kreminnej sa ukrajinská armáda dostala v septembri po oslobodení Lymanu a odvtedy ju spolu so severnejšie ležiacim Svatovom nedokáže získať späť. Penzionovaný austrálsky generálmajor a vytrvalý komentátor vojny Mick Ryan práve napísal, v čom sa obe bitky líšia a aké sú rozdiely v správaní útočiacich armád.

„Tieto dve ofenzívy okrem svojich taktických dôsledkov zvýrazňujú rozdiely v strategickom a kultúrnom prístupe Ukrajiny a Ruska k vojne,“ píše Ryan vo svojom článku.

Ako exgenerál napísal, v oboch prípadoch majú boje podobu zákopovej a mestskej vojny, bojov na krátku vzdialenosť medzi pechotou a tankmi, ako aj diaľkových útokov proti zásobovaniu a veliteľským štábom. Lenže zároveň sa vo viacerých kľúčových bodoch líšia.

Prvým je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie