Denník N

Vývoj bojov (328. deň): Tri rozdiely, ktorými sa líši dlhá ukrajinská snaha oslobodiť Kreminnú od ruských útokov

Križovatka poľných ciest pri Bachmute. Každý biely bod predstavuje jeden kráter. Foto - Maxar Technologies
Križovatka poľných ciest pri Bachmute. Každý biely bod predstavuje jeden kráter. Foto – Maxar Technologies

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Možno sa schyľuje k veľkej bitke o Luhanskú oblasť. 
  • Rusi pri Soledare ďalej tlačia, ale rýchly kolaps ukrajinskej obrany nenastal.
  • Z Košíc do Prešova – ako postúpila „druhá najsilnejšia armáda sveta“ za osem mesiacov.
  • Mapy dňa – Bachmut a Soledar.
  • Videá dňa – príbeh zničeného tanku T-90M a jeho posádky; ruská propaganda sa chváli obnovou Mariupola, ale nedopadlo to úplne podľa jej predstáv; video zo žltej kuchyne zo zničeného domu v Dnipre.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 17. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Možno sa schyľuje k veľkej bitke o Luhanskú oblasť. Bachmut a Kreminna. Prvé z týchto miest sa snažia dobyť Rusi, druhé oslobodiť Ukrajinci. Dianiu pri Bachmute sa venujeme oveľa viac, hoci udalosti pri Kreminnej a jej okolí sú prinajmenšom rovnako významné. Zároveň sa tam intenzívne bojuje, útoky neustále striedajú protiútoky. Oblasť je pre obe strany veľmi dôležitá.

Váha tohto mesta je totiž vojensky väčšia ako v prípade Bachmutu. Jeho stratou by Rusi prišli o dôležitú zásobovaciu trasu, po ktorej z Ruska prúdia posily na Donbas, a zároveň by sa ňou otvorila cesta k oslobodeniu aglomerácie Lysyčansk/Sjevjerodoneck/Rubyžne.

Z oblasti priebežne prichádzajú správy o príchode ruských posíl. Opakovane sa napríklad objavili videá s kolónami tankov T-90M, čo je najvýkonnejší typ, aký má ruská armáda k dispozícii (k tomuto tanku sa viaže zaujímavá epizóda, ktorej sa venujeme v časti videá dňa). Nie je preto vylúčené, že sa tu Rusi chystajú na väčšiu ofenzívu.

Aktuálne boje prebiehajú pozdĺž celej línie Kupiansk – Svatove – Kreminna. Lesmi pri Kreminnej sa k mestu pomaly prebojúvajú ukrajinské jednotky a v niečom to pripomína udalosti pri Bachmute.

Na dostrel Kreminnej sa ukrajinská armáda dostala v septembri po oslobodení Lymanu a odvtedy ju spolu so severnejšie ležiacim Svatovom nedokáže získať späť. Penzionovaný austrálsky generálmajor a vytrvalý komentátor vojny Mick Ryan práve napísal, v čom sa obe bitky líšia a aké sú rozdiely v správaní útočiacich armád.

„Tieto dve ofenzívy okrem svojich taktických dôsledkov zvýrazňujú rozdiely v strategickom a kultúrnom prístupe Ukrajiny a Ruska k vojne,“ píše Ryan vo svojom článku.

Ako exgenerál napísal, v oboch prípadoch majú boje podobu zákopovej a mestskej vojny, bojov na krátku vzdialenosť medzi pechotou a tankmi, ako aj diaľkových útokov proti zásobovaniu a veliteľským štábom. Lenže zároveň sa vo viacerých kľúčových bodoch líšia.

Prvým je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie