Denník N

V cudzine sú desaťtisíce hlasov, politici na ne nemyslia, mobilizujú aktivisti

Foto - tasr
Foto – tasr

Vyše 200-tisíc Slovákov v zahraničí nemá o parlamentné voľby veľký záujem. Napriek drahej digitalizácii štátu sa dá stále voliť iba poštou alebo osobne.

Do volieb zostávajú ešte necelé tri mesiace, no zahraniční Slováci už teraz musia mať jasno, či sa k urnám vôbec vyberú.

Hoci štát míňa milióny eur na informatizáciu agendy úradov, v parlamentných voľbách sa dá voliť zo zahraničia iba poštou. Nejde pritom vôbec o zanedbateľnú skupinu ľudí, podľa odhadov sociológa zo SAV Miloslava Bahnu žilo v roku 2013 asi 240-tisíc Slovákov iba v hlavných zahraničných destináciách ako Česko, Anglicko, Nemecko a Rakúsko.

Ak voľby nechcú zmeškať, musia si do 15. januára podať žiadosť ministerstvu vnútra, aby mohli voliť aspoň poštou.

Organizátori výzvy slovensko.digital, ktorá upozorňuje na kradnutie v štátnom IT, tvrdia, že až 98 percent Slovákov v zahraničí v posledných parlamentných voľbách nevolilo pre zložitý proces a skoré termíny. Pre voličov preto pripravili webovú pomôcku, ktorá proces skrátila na tri minúty.

Hokejista Ján Lašák, ktorý žije v Česku, vraví, že sa aj teraz chystá voliť, no nie vždy sa mu to podarí. Voľba poštou zo zahraničia je veľmi komplikovaná, predpokladám, že preto veľa mladých ľudí nebude voliť. Je to zbytočné, malo by sa dať voliť cez internet.“

V Česku žije najväčšia skupina voličov, podľa Bahnu je ich až 110-tisíc, z toho štvrtina pravidelne dochádza zo Slovenska.

Z Prahy budú zvážať

Združenie somvprahe.sk pri posledných prezidentských voľbách zvážalo autobusom z Prahy voličov do Bratislavy. Napríklad takých, ktorí sa rozhodli neskoro a neskôr sa im už nepodarilo nájsť voľný spoj.

Podobne chcú mobilizovať voličov aj v marci, no hľadajú lepší spôsob dopravy, prípadne vypravia viac autobusov. Za pár hodín od vyhlásenia bol asi 50-miestny autobus plný. Veľa ľudí spojilo voľby s návštevou domovov a ostatným potom táto možnosť nezostala,“ vraví Igor Kruták zo združenia.

Podobne k voľbám mobilizuje aj facebooková skupina Slováci v zahraničí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie