Denník N

Vývoj bojov (329. deň): Pripravme sa, že vojna na Ukrajine môže trvať roky. Putin sa už na to chystá

Vladimir Putin. Foto -TASR/AP
Vladimir Putin. Foto -TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Ako sa Rusko pripravuje na dlhú vojnu.
 • Čo povedal Lavrov a čo plánuje Šojgu.
 • To, že vojna môže trvať roky, si myslia aj niektorí západní analytici.
 • Ukazujú to aj podobné príklady vojen vo svete z nedávnej histórie.
 • Vagnerovci tvrdia, že dobyli dôležitú dedinu Kliščijivka na juh od Bachmutu, nedá sa to zatiaľ overiť.
 • Prečo môžu mať Ukrajinci problémy, keď im Západ pošle veľa druhov tankov.
 • Video dňa ukazuje, ako môže pomôcť balistická vesta.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za stredu 18. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Neboli to tri dni, ako sa často hovorí. Rusi si mysleli, že prvá fáza invázie sa skončí ich víťazstvom do desiatich dní.

Ruská vojna na Ukrajine však trvá už jedenásť mesiacov a rýchly koniec sa nedá čakať. Čoraz viac sa v poslednom čase začína hovoriť o tom, že sa treba pripraviť na konflikt, ktorý môže trvať roky. Naznačujú to aj mnohé podobné vojny v 20. storočí, ktoré jedna alebo obe strany spájali so svojou samotnou existenciou či identitou.

„Kým ukrajinské víťazstvo je možný aj žiaduci výsledok, je tiež predstaviteľné, že vojna sa neskončí v blízkom čase rozhodujúcim víťazstvom alebo vyrokovaným urovnaním. Namiesto toho je možné, že sa stane ďalším dlhým zamrznutým konfliktom vo východnej Európe,“ napísal v pondelok na Twitteri český vojenský expert Michal Smetana.

To, že Rusko sa pripravuje na dlhú vojnu, naznačujú aj udalosti z tohto týždňa. Vladimir Putin sa snaží vojnu zaobaliť do toho, že Ukrajina a západné krajiny existenčne ohrozujú Rusko. V prejave v stredu pri príležitosti výročia obliehania Leningradu vojnu prirovnal k Veľkej vlasteneckej vojne, ako Rusi volajú druhú svetovú vojnu.

Ešte ďalej zašiel jeho minister zahraničia Sergej Lavrov. Ten prirovnal Západ k nacistickému Nemecku za vojny a povedal, že Západu ide o „konečné riešenie“ ruskej otázky. Ruská vláda sa takto snaží doma predať tvrdenie, že vojna je nevyhnutná.

Ako sa chystajú na dlhú vojnu: Nie sú to len slová, ktoré naznačujú, že Rusi sa pripravujú na dlhoročný konflikt. Vladimir Putin v stredu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie