Denník N

Podpredseda SaS Gröhling: Matovič už prináša len nenávisť (+ video)

Branislav Gröhling. Foto N - Tomáš Hrivňák
Branislav Gröhling. Foto N – Tomáš Hrivňák

Dôverujem pani prezidentke, aj podľa toho budeme konať, hovorí podpredseda SaS Branislav Gröhling.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sloboda a solidarita vyhlásila, že odmieta diskusiu o novej väčšine a ako kompromisné riešenie podporuje predčasné voľby v septembri. V čom je ten kompromis? 

Kompromis myslíte v rámci toho, čo sa týka termínu volieb?

Vy ste to napísali do stanoviska, čiže prečo ste použili slovo kompromis? 

Po páde vlády sme vyslovili tri možnosti, resp. smery, ktorými sa môžeme uberať. Úradnícka vláda, 76 alebo predčasné voľby. Dali sme čas ostatným vládnym stranám, aby povedali, kam chcú smerovať. Eduard Heger nedokázal za ostatné týždne naškrabkať všetky hlasy v rámci OĽaNO. Boris Kollár rozhodol o predčasných voľbách, pretože povedal, že podporí 76 iba pri predčasných voľbách. Padali rôzne termíny, či júnový, ktorý by spĺňal požiadavky pani prezidentky, alebo potom septembrový. Ten bude podľa mňa bezpečnejší a istejší na zvládnutie celého legislatívneho procesu, aby boli voľby naozaj legislatívne správne a neprišiel nejaký podnet na Ústavný súd. Tak sme povedali, že kompromisom by mali byť septembrové voľby.

Dnes o 14.00 začínate rokovania na úrade vlády. Keď padne dohoda na termíne, vyslovíte vláde Eduarda Hegera dôveru? 

Musíme si vypočuť všetky politické strany, ako budú narábať s jednotlivými termínmi, a musíme sa dohodnúť aj na tom, ako bude prebiehať legislatívny proces. Potrebujeme schváliť ústavný zákon, uznesenie a na to treba nejaký čas. Uvidíme, na akom termíne sa dohodneme, a z toho vyplynú ďalšie kroky. Áno, pani prezidentka povedala, že preferuje voľby v júni, ak by to bolo do konca septembra, tak to je už trošku dlhý čas pre vládu bez dôvery.

Znamenalo by to, že by vládla vláda Eduarda Hegera bez dôvery až do septembra. 

Áno, v poverení až do septembra. Budeme sa musieť dohodnúť, či to budeme akceptovať, či to bude akceptovať aj pani prezidentka, alebo opätovne nastane diskusia, ako tejto vláde vyjadriť dôveru. Priznám sa, že s tým budem mať trošku problém, lebo aj v dôsledku toho sa v pondelok zrušilo stretnutie s pánom Hegerom. Myslím si, že by bolo úplne zbytočné, aby vystúpil na našom klube. Za ostatné tri roky v podstate všetko, čo sa schvaľovalo, priniesol buď Igor Matovič, alebo to Igor Matovič odsúhlasil. Za ostatné mesiace Eduard Heger nevystúpil z tieňa Igora Matoviča, takže som nevidel potrebu túto vládu aj naďalej podporovať.

Len ak vláda nebude mať dôveru, tak sa môže stať, že prezidentka vymenuje úradnícku vládu. Čo by bolo podľa vás lepšie riešenie? 

My sme vyslovili tieto tri možnosti. Z 90-členného kvóra, ktoré by schvaľovalo jednotlivé ustanovenia, máme iba 20 hlasov, potrebujeme mať aj ostatné politické strany. A budeme sa musieť nejakým spôsobom dohovoriť. Možno ešte zaúraduje pani prezidentka, dôverujem jej a som veľmi hrdý, že máme takúto prezidentku. Dúfam, že teraz sa opätovne vyjadrí, a na základe toho budeme konať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

SaS

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie