Denník N

Európski socialisti opäť rozbehnú debatu o vylúčení Smeru

Premiér odohral na multifunkčných ihriskách desiatky zápasov. Foto – TASR
Premiér odohral na multifunkčných ihriskách desiatky zápasov. Foto – TASR

Aktualizované 9:10 Podaním žaloby Slovenska na Európsku úniu si Smer opäť zavaril. O jeho vylúčení zo Strany európskych socialistov sa malo rokovať vo štvrtok, tému ale nakoniec presunuli na január.

Strana Smer sa bude musieť opäť brániť na schôdzke vedenia Strany európskych socialistov (PES). Dôvodom sú výroky Roberta Fica o utečencoch a hlavne žaloba, ktorú podal na Európsku úniu pre kvóty na utečencov. Rokovanie vedenia európskych socialistov sa malo uskutočniť v nasledujúcom týždni a žiada ho šéf frakcie PES v Európskom parlamente Gianni Pittella. Pittellov hovorca neskôr odpísal, že sa rokovanie o tejto téme presúva na január.

„Rozhodnutie slovenského premiéra podať relokačnú dohodu na súd je neakceptovateľné,“ napísal o žalobe Pittella po jej podaní. K Pittellovi sa v kritike Roberta Fica pridala aj viceprezidentka frakcie Tanja Fajonová.

Pittella zároveň požiadal vedenie PES, aby sa Smerom zaoberali už na svojom najbližšom stretnutí. V spoločnom vyhlásení Pittella a Fajonová píšu šéfovi eurosocialistov Sergejovi Staniševovi, že sú okrem podania žaloby hlboko sklamaní aj „vyhláseniami pána Fica ohľadne utečeneckej krízy, ktorými dáva na rovnakú úroveň utečencov a teroristov“. Takéto vyhlásenia podľa nich neriešia situáciu, ale iba vzbudzujú u ľudí strach.

Pravidelné každomesačné stretnutie lídrov socialistických strán v Európe sa uskutoční vo štvrtok, potvrdil v nedeľu Denníku N hovorca predsedu frakcie v europarlamente Jan Bernas. Na stretnutí sa bude diskutovať aj o možnosti vylúčenia Smeru. „Pravdepodobne však nepríde ku konečnému rozhodnutiu,“ povedal Bernas. V pondelok svoje vyjadrenie opravil. „Otázka slovenského Smeru napokon nebude na programe tohtotýždňového rokovania PES. Posunulo sa to na januárové stretnutie,“ povedal.

Podľa Bernasa je to reakcia na rozhodnutie slovenskej vlády obrátiť sa na Európsky súdny dvor pre utečenecké kvóty. Na stretnutí bude aj francúzsky prezident Francoise Hollande a pozvaný je aj Robert Fico, ako šéf strany. Väčšinou sa však na stretnutí lídrov socialistických strán pre zaneprázdnenosť nezúčastňuje, dodal hovorca.

O možnosti vylúčiť Smer európski socialisti už rokovali, nakoniec však rozhodnutie odložili s tým, že si počkajú, či Fico žalobu aj skutočne pošle. To sa však už stalo.

Okrem talianskych socialistov majú k Ficovmu postoju vážne výhrady aj Holanďania, Francúzi, či Belgičania.

Fico už osobne svoje postoje vysvetľoval na začiatku októbra. Smer sa bránil napríklad tým, že jeho výroky o utečencoch prekrútili. Vo frakcii sa však začal pohybovať email s prekladom jeho výrokov do angličtiny a francúzštiny. Pred eurosocialistami Smer na rokovaní o utečencoch zastupoval aj podpredseda Pavol Paška, ktorý nebude kandidovať vo voľbách.

PES už raz Smeru členstvo pozastavila, keď v roku 2006 vstúpil do vlády s nacionalistickou SNS. Po roku ho však socialisti Ficovej strane obnovili.

Čo hovoril Fico o utečencoch

Prepáčte, ja si viem ťažko predstaviť, že by sa vedel na Slovensku integrovať moslim, pretože nemá tu zázemie, nemá tu rodinných príslušníkov. Nemá tu možnosť vykonávať svoje náboženské presvedčenie. Tak nezatvárajme si oči pred realitou. (na tlačovke 9. 9. 2015)

Ak padne rozhodnutie o povinných kvótach napriek nášmu nesúhlasu, musíme využiť všetky právne prostriedky na vlastnú ochranu, a dopredu hovorím, nebudeme súhlasiť s rozhodnutím kvalifikovanej väčšiny. Nikto nám nebude nanucovať diktátom, čo Slovensko má alebo nemá robiť. (v Národnej rade 16. 9. 2015)

Ak je raz Slovensko krajina, kde dominuje katolícka cirkev a kde druhá najsilnejšia cirkev je evanjelická, tak asi by sme nemohli len tak ľahko tolerovať, že sem príde tristo- – štyristotisíc moslimov, začnú si tu stavať mešity a začnú meniť charakter tohto štátu. (Sobotné dialógy 24. 1. 2015)

My nie sme schopní integrovať Rómov. Tak sa teraz netvárme, že sme schopní integrovať niekoho z Eritrey alebo niekoho, kto sem príde úplne s iným náboženstvom alebo úplne inými tradíciami. (Sobotné dialógy, 5. 9. 2015)

Trpí hladom ten, kto nájde 5 000 eur na pašeráka? Pozrite, koľko je tam mladých mužov, ktorí prichádzajú hľadať si prácu, je ich medzi nimi 90 percent. (Sobotné dialógy, 5. 9. 2015)

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Migrácia

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie