Denník N

Ukrajinská vojna rozdelila Rusko na päť kmeňov

Protestujúce figúrky v centre Moskvy. Foto - Malenkyi_piket
Protestujúce figúrky v centre Moskvy. Foto – Malenkyi_piket

Vladimir Putin rozbil už aj tak slabú a rozporuplnú postsovietsku identitu.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Rok 2022 úplne pretvoril národnú identitu Rusov. Vojna proti Ukrajine, ktorú spustil Vladimir Putin, bude mať nezvratné a nezmazateľné dôsledky pre miesto jeho národa vo svete a pre milióny ľudí, ktorí sa tak či onak stotožňujú s Ruskom, jeho jazykom a kultúrnym dedičstvom.

Iste, hlavnými protagonistami minulého roka boli Ukrajinci. Ale nebudem tu hovoriť o týchto hrdinoch a obetiach. Ich súčasná identita sa začala vytvárať už skôr, po prvom pokuse o revolúciu koncom roku 2004. Vojna túto transformáciu takmer dokončila. Proces prechodu k svojmu vlastnému jazyku a jednoznačné prihlásenie sa k príslušnosti k Západu je na svojom vrchole. Je na Ukrajincoch, aby vyjadrili svoju silnú identitu, ktorá sa teraz tvorí v bitkách, v smútku, v protileteckých krytoch a dokonca aj pri nútenom vysídľovaní.

Namiesto toho budem hovoriť o svojom národe, o Rusoch. Pre mnohých najhorlivejších ruských vlastencov, samozrejme, vlastne ani nie som pre svoje židovské korene Rus, čo mi dávajú často vedieť na sociálnych sieťach. Napriek tomu ako ruský štátny občan, ktorý z vlastného rozhodnutia nemá žiadny iný pas, hoci spĺňa všetky požiadavky na izraelské alebo nemecké občianstvo, cítim oprávnenie tento názor ignorovať.

Päť skupín

Cudzincom sa ruská národná identita formovaná v postsovietskej ére dlho zdala slabá a rozporuplná. „Rusko sa snaží rozhodnúť, či je národným štátom alebo ctižiadostivým impériom, a kým sa táto základná otázka nevyrieši, konflikty ako ten o Ukrajinu budú v rôznych formách pokračovať,“ predpovedal bývalý švédsky premiér Carl Bildt dva dni predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Komentáre

Teraz najčítanejšie