Denník N

Odmietol opustiť Ukrajinu, kým neboli hráči v bezpečí. De Zerbi teraz verí, že Brighton dostane do Európy

Roberto De Zerbi prešiel tento rok od vojny do Premier League. Foto - TASR/AP
Roberto De Zerbi prešiel tento rok od vojny do Premier League. Foto – TASR/AP

S ohľadom na to, že nepatrí k svetovým veľkoklubom, je prekvapivé, že Brigthon bol v ostatných týždňoch medzi najdiskutovanejšími tímami sveta. Dôvody boli dva.

Tréner Robeto De Zerbi sa najprv dostal do konfliktu s najväčšou hviezdou klubu a belgickým reprezentantom Leandrom Trossardom. Klub sa s najväčšou hviezdou nedohodol na novej zmluve; Trossard potom povedal, že je s ohľadom na veľký záujem veľkoklubov pripravený na ďalší krok.

Potom sa na tréningu dostal do potýčky so spoluhráčom a odišiel skôr, čo v podstate znamenalo koniec pod novým trénerom. Trossard nehrával, a keď sa prestal dostávať aj do zápasových súpisiek, opustil klub a vrátil sa domov do Belgicka. V najbližších dňoch sa stane hráčom Arsenalu.

Zdalo sa, že to prišlo v najhorší možný moment – pred zápasom s FC Liverpool. Z klubu však nevychádzali žiadne známky neistoty. De Zerbi hovoril na tlačovkách otvorene a vysvetlil, prečo sa pod ním nikomu s Trossardovým správaním dariť nebude. Brighton tak nielenže nepocítil Trossardovu absenciu, no kombinačným a najmä variabilným futbalom doslova ponížil Liverpool, keď ho porazil 3:0. „Na horší zápas vo svojej kariére si nespomínam,“ hovoril po zápase tréner Liverpoolu, Jürgen Klopp.

Nie je preto prehnané, ak povieme, že v prípade Brightonu ide o jeden z najzaujímavejších klubov v európskom futbale. Navyše o málo tréneroch sa v Anglicku hovorí viac než o De Zerbim.

„Verí, že sa mu v tejto sezóne prvý raz v klubovej histórii podarí dostať tím do európskej kvalifikácie. A to aj s pomocou nových prírastkov do kádra počas januárového prestupového obdobia,“ píše Andy Naylor z webu The Athletic.

Brighton nielenže porazil Liverpool, ale predvádza atraktívny futbal a na piaty Tottenham stráca tri body. Má však o dva zápasy menej.

Prečo v Premier League chvália talianskeho trénera, ktorý v Anglicku nikdy predtým nepôsobil a ktorý ešte pred pár mesiacmi pomáhal hráčom na Ukrajine? Odpoveď môže byť pomerne jednoduchá, ale o tom neskôr.

Nastal zaujímavý obrat

Keď sa ruské vojská chystali vo februári zaútočiť na Ukrajinu, De Zerbi bol trénerom ukrajinského Šachtara Doneck. Krajinu opustiť odmietol. Stál v kyjivskom hoteli pri svojich hráčoch a pomáhal zahraničným futbalistom Šachtaru odísť z Ukrajiny. Najmä Brazílčanom, ktorí mali v klube vždy početné zastúpenie.

„Všetko sa veľmi vlieklo. Nespíte, pretože počujete krik a výbuchy. Niektorí spali v bunkri a niektorí v izbách. Ja som spal na izbe, a keď som začul výkriky, rýchlo som bežal do bunkra,“ spomínal.

Podľa informácií Denníka N z prostredia klubu taliansky minister zahraničných vecí De Zerbimu odporučil, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie