Denník N

Dlh voči životu splatil David Crosby krásnou hudbou

David Van Cortlandt Crosby. Foto - TASR/AP
David Van Cortlandt Crosby. Foto – TASR/AP

Vo veku 81 rokov zomrel americký hudobník, ktorý sa preslávil ako člen skupiny Byrds a štvorice CSNY, no na sklonku života sólovou tvorbou prekonal svojich kolegov.

„Mali ma zabiť drogy, mala ma zabiť žltačka, mal som skapať v base. No som tu. Chcem prispieť k tomu, aby bol svet lepší. Hudbu beriem ako svoje poslanie,“ hovoril v posledných rokoch života americký hudobný velikán David Crosby.

Možno nebol tak na očiach ako napríklad jeho kolegovia zo skupín The Byrds, CSN alebo CSNY, no keď sa pozrieme na jeho hudobnú kariéru, tá dodnes vyráža dych. A čo sa týka kvality, na staré kolená bol lepší než Neil Young alebo Stephen Stills.

Nebeská harmónia

Začínal ako folkový pesničkár, no keď vtrhli na scénu The Beatles, vymenil akustiku za elektrickú gitaru. Od začiatku však bol jeho vkus predsa odlišný, do folku sa snažil zakomponovať aj prvky obľúbenej džezovej hudby a chorálového spevu.

Stál pri zrode skupiny The Byrds, úspešnej americkej odpovede na The Beatles, s ktorou nahral štyri skvelé albumy. Rýchlo sa však vyprofiloval ako rebel a voľnomyšlienkar, ktorému sa popové nastavenie jeho kolegov zdalo pritesné a rád ich provokoval. The Byrds ho nakoniec vyhodili, keď nástojil na tom, aby do repertoáru zaradili jeho pesničku o sexe v trojici (Triad), čo bolo na nich už priveľa.

Davidovi to vtedy už bolo jedno. V tom čase už rozmýšľal nad novou skupinou. Prvým do partie bol gitarista Stephen Stills, ktorý práve rozpustil kapelu Buffalo Springfield. Tretieho hudobníka našli náhodou na párty u speváčky Mammy Cass v kopcoch Beverly Hils. Bol ním anglický spevák Graham Nash, ktorý vtedy odišiel z The Hollies. Ako prvú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie