Denník N

Newsfilter: Fico nadáva Matovičovi a spol., ale referendum o voľbách v ústave nevyhovuje ani jemu

1. Dva dôvody, pre ktoré je Kolíkovej novela ústavy v poriadku. 2. Parlament nechce zabetónovať len pomerný volebný systém, ale aj Mečiarov jeden volebný obvod. 3. Demokrati sa boja priznať, že sú demokrati.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Dva dôvody, pre ktoré je Kolíkovej novela ústavy v poriadku

Parlament v utorok začal rokovať o zmene ústavy. Hlasovať by sa malo v stredu. Novela v prípade svojho schválenia umožní, aby si poslanci väčšinou minimálne 90 hlasov skrátili volebné obdobie. V minulosti sa to už stalo trikrát. V rokoch 1994, 2006 a 2011. Lenže zakaždým bez toho, aby mal takýto postup oporu v ústave.

Prijatie novely ústavy je preto podmienkou, aby tentoraz mohol parlament odhlasovať predčasné voľby prvýkrát právne čistým spôsobom.

Návrh pripravila bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Je veľmi strohý. Pre niekoho až príliš. Pretože nepočíta s tým, že by sa volebné obdobie mohlo skrátiť aj na základe výsledku referenda. Takú možnosť žiadajú Smer, Hlas, ale aj fašisti. To, že im nebude vyhovené, je dobré z dvoch dôvodov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dobrá voľba

Hegerova vláda

Mikuláš Dzurinda

Modrá koalícia

Newsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie