Denník N

Newsfilter: Fico nadáva Matovičovi a spol., ale referendum o voľbách v ústave nevyhovuje ani jemu

1. Dva dôvody, pre ktoré je Kolíkovej novela ústavy v poriadku. 2. Parlament nechce zabetónovať len pomerný volebný systém, ale aj Mečiarov jeden volebný obvod. 3. Demokrati sa boja priznať, že sú demokrati.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Dva dôvody, pre ktoré je Kolíkovej novela ústavy v poriadku

Parlament v utorok začal rokovať o zmene ústavy. Hlasovať by sa malo v stredu. Novela v prípade svojho schválenia umožní, aby si poslanci väčšinou minimálne 90 hlasov skrátili volebné obdobie. V minulosti sa to už stalo trikrát. V rokoch 1994, 2006 a 2011. Lenže zakaždým bez toho, aby mal takýto postup oporu v ústave.

Prijatie novely ústavy je preto podmienkou, aby tentoraz mohol parlament odhlasovať predčasné voľby prvýkrát právne čistým spôsobom.

Návrh pripravila bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Je veľmi strohý. Pre niekoho až príliš. Pretože nepočíta s tým, že by sa volebné obdobie mohlo skrátiť aj na základe výsledku referenda. Takú možnosť žiadajú Smer, Hlas, ale aj fašisti. To, že im nebude vyhovené, je dobré z dvoch dôvodov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Dobrá voľba

Hegerova vláda

Mikuláš Dzurinda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie