Denník N

Vývoj bojov (335. deň): Po nemeckých tankoch sú sľúbené aj americké, úlohou teraz bude zabrániť logistickému peklu

Ukrajinci podľa amerických médií môžu očakávať aj "značný počet" amerických tankov Abrams. Ilustračné foto - Calab Franklin/US Army
Ukrajinci podľa amerických médií môžu očakávať aj „značný počet“ amerických tankov Abrams. Ilustračné foto – Calab Franklin/US Army

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Britskí novinári si počas rokovaní o exporte tankov všimli aj výroky slovenského diplomata.
  • Americké Abramsy sa na Ukrajinu dostanú až neskôr, kým nemeckými Leopardmi by Ukrajinci teoreticky mohli bojovať už počas jarnej ofenzívy.
  • Ak sa vojna rozhodne v roku 2023, rozhodne ju logistika. Zvlášť logistika pre západné tanky bude veľmi náročná. 
  • Ukrajinské špeciálne sily podnikli útok na ruské veliteľské stanovište na ľavom brehu Dnipra v Chersonskej oblasti. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 24. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ešte pred týždňom to vyzeralo na sklamanie. Krátko pred piatkovým stretnutím ministrov obrany na základni v Ramsteine sa mohlo zdať, že dodávky západných tankov budú len symbolické. Berlín si dával podmienku, že reexport nemeckých tankov Leopard 2 v prospech Ukrajiny povolí len vtedy, ak aj Američania budú súhlasiť s dodávkami svojich tankov Abrams. Ani jedno spočiatku nevyzeralo reálne.

Tento týždeň však médiá priniesli informácie o zásadnom pokroku. Nemecko sa podľa časopisu Der Spiegel rozhodlo, že Ukrajincom dodá svoje Leopardy a to isté umožní ďalším krajinám, ktoré majú túto techniku vo výzbroji. USA sú zase podľa The Wall Street Journal pripravené schváliť dodávky tankov Abrams.

V prívale týchto informácií trochu zaniklo ďalšie prelomové rozhodnutie. Aj Švajčiari podľa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre

Teraz najčítanejšie