Vývoj bojov (335. deň): Po nemeckých tankoch sú sľúbené aj americké, úlohou teraz bude zabrániť logistickému peklu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
- Britskí novinári si počas rokovaní o exporte tankov všimli aj výroky slovenského diplomata.
- Americké Abramsy sa na Ukrajinu dostanú až neskôr, kým nemeckými Leopardmi by Ukrajinci teoreticky mohli bojovať už počas jarnej ofenzívy.
- Ak sa vojna rozhodne v roku 2023, rozhodne ju logistika. Zvlášť logistika pre západné tanky bude veľmi náročná.
- Ukrajinské špeciálne sily podnikli útok na ruské veliteľské stanovište na ľavom brehu Dnipra v Chersonskej oblasti.
Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 24. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.
Ešte pred týždňom to vyzeralo na sklamanie. Krátko pred piatkovým stretnutím ministrov obrany na základni v Ramsteine sa mohlo zdať, že dodávky západných tankov budú len symbolické. Berlín si dával podmienku, že reexport nemeckých tankov Leopard 2 v prospech Ukrajiny povolí len vtedy, ak aj Američania budú súhlasiť s dodávkami svojich tankov Abrams. Ani jedno spočiatku nevyzeralo reálne.
Tento týždeň však médiá priniesli informácie o zásadnom pokroku. Nemecko sa podľa časopisu Der Spiegel rozhodlo, že Ukrajincom dodá svoje Leopardy a to isté umožní ďalším krajinám, ktoré majú túto techniku vo výzbroji. USA sú zase podľa The Wall Street Journal pripravené schváliť dodávky tankov Abrams.
V prívale týchto informácií trochu zaniklo ďalšie prelomové rozhodnutie. Aj Švajčiari podľa