Denník N

Borguľov kamarát vrátil dotáciu na usadlosť, ktorú preverovali aj európski prokurátori

Martin Borguľa (vpredu). Foto N - Tomáš Benedikovič
Martin Borguľa (vpredu). Foto N – Tomáš Benedikovič

(31.3. Aktualizované) Usadlosť, kam často lietal poslanec Martin Borguľa, mala oficiálne slúžiť na agroturistiku. Jej oficiálny majiteľ hovorí, že dotáciu vrátil pre štvavú kampaň a neschopnosť PPA.

Štátu sa vrátila štedrá dotácia, ktorou pôvodne prispela Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) na výstavbu usadlosti pri Banskej Štiavnici. Zmluvu na vyše 770-tisíc eur sa rozhodol ešte vlani ukončiť samotný prijímateľ.

Usadlosť nad Banskou Belou oficiálne vznikla s cieľom rozvíjať agroturizmus v regióne. Pozornosť však vzbudila najmä jedným svojím častým hosťom – poslancom Martinom Borguľom, ktorý tam lietal vrtuľníkom. Chodil tam tak často, že ho miestni považovali za majiteľa nehnuteľnosti.

Oficiálnym vlastníkom je podnikateľ Peter Puliš, respektíve jeho Poľnohospodárske agrodružstvo. Priznávajú, že s Borguľom sú kamaráti, spájajú ich aj podnikateľské aktivity.

V súvislosti s usadlosťou sa spomínali viaceré pochybnosti. Kľúčové podozrenie bolo, či si za dotáciu nepostavil niekto súkromnú haciendu. Otázne bolo aj to, či ju vôbec mohli na danom mieste postaviť. Zasahuje totiž do chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov – Skalka, ktorá je súčasťou územia európskeho významu NATURA 2000.

Projekt v poslednom čase preverovala PPA aj Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF), ktorý zistenia postúpil prokuratúre. Pochybenia skonštatoval aj Úrad pre verejné obstarávanie.

Martin Borguľa je poslancom parlamentu, krátko pred pádom vlády v decembri 2022 vystúpil z poslaneckého klubu Sme rodina. Generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý týždeň oznámil, že zrušil Borguľovo obvinenie v prípade podplácania vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku.

Dotáciu vrátil v čase kontroly

Puliš podpísal pôvodnú zmluvu na dotáciu ešte v roku 2016. Vlani v septembri zmluvu s PPA ukončil a peniaze agentúre vrátil. Oficiálna celková cena projektu usadlosti bola 1,4 milióna eur. Od agentúry mal Puliš dostať zhruba 771-tisíc eur.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie