Znudení a nervózni. Piati Rusi ušli pred vojnou a teraz žijú na kórejskom letisku

Píše Michelle Leeová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.
Skupinka ruských mužov si už vybudovala žoviálny vzťah s juhokórejskými pracovníkmi letiska, ktorých každý večer o osemnástej vída v Burger Kingu na termináli číslo jeden. Dni okrem toho muži trávia prechádzkami, fajčením a učením sa kórejčiny. Svoje oblečenie si čistia mydlom z verejných záchodov.
Pre týchto piatich mužov, ktorí utiekli z Ruska, aby sa vyhli odvodu na Ukrajinu, sa medzinárodné letisko v Inčchone stalo na posledné tri mesiace dočasným domovom.
Na letisko, ktoré leží asi 51 kilometrov západne od Soulu, prišli v októbri a novembri so žiadosťami o azyl. Južná Kórea však prijíma málo utečencov a Rusov odmietla. Podľa úradov neboli oprávnení, aby vôbec mohli žiadosti predložiť. Muži sa proti rozhodnutiu odvolali a 31. januára sa traja z nich dozvedia, či ich odvolanie akceptujú.
„Tu v Kórei je to pre nás posledná šanca,“ hovorí jeden z mužov, ktorý má 31 rokov a rozpráva sa s nami pod podmienkou zachovania anonymity, pretože má strach o svoju bezpečnosť pri prípadnej repatriácii do Ruska.
Nechcú zomrieť
Pätica mužov patrí medzi viac než 180-tisíc ruských občanov, ktorí utiekli z krajiny po tom, čo Vladimir Putin 21. septembra vyhlásil „čiastočnú“ mobilizáciu záložníkov. Európske krajiny následne čelili otázke, či sa otvoria ruskému exodu.
Niektorých utečencov sa mobilizácia týkala priamo, iní ušli z obáv, že ruská vláda zo zúfalstva povolá všetkých bojaschopných mužov.
23-ročný študent z Buriatska Vladimir Maraktajev dostal predvolanie na odvod 24. septembra a ešte v ten istý deň odišiel z domu bez svojej snúbenice. Hovorí, že vo vojne, s ktorou nesúhlasí, už zomrelo priveľa Rusov.
„Nechcem ubližovať ľuďom a ani sám nechcem zomrieť. Mám pocit, že tento konflikt je extrémne