Spice Girls: Bol to len umelo vyprodukovaný pop na zarábanie peňazí alebo začiatok skutočnej dievčenskej sily?

Trojdielny dokument o najpopulárnejšej dievčenskej kapele sveta ukazuje nielen detailný pohľad do zákulisia popmusic, ale prostredníctvom optiky 21. storočia aj do obdobia obludného sexizmu a mizogýnie 90. rokov.
[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]
Moderátor sa v popoludňajšej televíznej šou pýta Spice Girls, či sa dali dohromady podobne ako Take That a iné chlapčenské skupiny, ktoré stvorili vplyvní hudobní manažéri. Je rok 1996 a ony práve vydali svoj prvý singel.
„Kdeže, boli sme kamošky,“ odpovedajú svorne. „Poznali sme sa skôr, tancovali sme, spievali, a vtedy sme sa spriatelili. Napokon sme sa rozhodli, že spolu budeme bývať.“
Mladému hľadačovi talentov Chrisovi Herbertovi muselo pred obrazovkou zabehnúť.
Dnes sa na tom už iba trpko smeje a ide pohľadať originál inzerátu, ktorý dal v skutočnosti týchto päť mladých žien dohromady. Vyšiel v časopise The Stage. „Máš 18 – 23 a vieš spievať a tancovať? Si otvorená, priateľská, ambiciózna a nadšená?“
To všetko pre Geri Halliwell, Victoriu Adams, Melanie Brown, Emmu Bunton a Melanie Chisholm platilo.
Chris Herbert však netušil, že je v nich ešte čosi, s čím ani trochu nerátal. A zďaleka nielen on.
Okamžitý expres do deväťdesiatych rokov
To, že si verziu svojho kamarátstva Spice Girls v čase svojich začiatkov trochu upravili, je dobre známa informácia.
Trojdielny dokument Spice Girls: Ako dievčenská sila zmenila svet, ktorý o nich v roku 2021 nakrútila produkčná spoločnosť 72 Films pre britský verejnoprávny kanál Channel 4, však obsahuje omnoho viac výživného archívneho materiálu – a to z obsahovej aj vizuálnej stránky. (Nedávno ho reprízovala naša Dvojka – posledná časť bude 3. februára, vidieť sa dá aj na Apple TV, Channel 4 a Dailymotion.)
Množstvo vzácnych videozáznamov ukazuje