Kľúčová expertka, skúsený stratég, ale aj stylistka či fotograf. Svoj moment slávy zažilo krátko po vyhlásení výsledkov volieb spoločne s Petrom Pavlom aj tridsať členov jeho tímu.
Zvolený český prezident ich postupne za potlesku pozval na pódium, zatiaľ čo sa na veľkom plátne objavila fotografia každého z nich s menom a úlohou v kampani.
„Je to tím ľudí, ktorí mi boli najbližší,“ povedal Pavel, a ako prvú privítal šéfku kampane Pavlu Nýdrle a slovenského politického konzultanta Michala Repu. „To je môj hviezdny tím,“ dodal, keď sa všetci zhromaždili za jeho chrbtom.
Ako tretieho si Pavel k sebe na pódium pozval ďalšieho dôležitého člena svojho tímu. Jeden zo zakladateľov Nadačného fondu nezávislej žurnalistiky Tomáš Richter mal na starosti zháňanie peňazí na kampaň.
Z plachetnice k Pavlovi
Dá sa predpokladať, že kľúčom k Pavlovmu úspechu bola predovšetkým kombinácia skúsenej českej marketingovej expertky a ostrieľaných slovenských stratégov.
Pavla Nýdrle, ktorú Pavel označil za hlavnú tvorkyňu svojho úspechu už po prvom kole, so svojím manželom Michalom vybudovala reklamnú spoločnosť Kindred Group, ktorú pred niekoľkými rokmi predali za stovky miliónov korún. S rodinou sa potom pokúsila oboplávať svet. Zámer však nevyšiel – rodina bojovala o prežitie a cestu musela predčasne ukončiť.
Práve po tejto udalosti hľadala s manželom nový smer svojich aktivít – a rozhodli sa Pavlovi pomôcť s kampaňou. Teraz mu spoločne pomohli k víťazstvu, manžel sa podieľal na fundraisingu.
Nýdrle má dlhoročné skúsenosti s marketingom a reklamnou stratégiou. Okrem rodinnej kreatívnej agentúry viedla napríklad divíziu komunikácie v jednej z najväčších nadnárodných reklamných agentúr Publicis Groupe, ktorá ich firmu kúpila. Prednášala aj na pražskej Vysokej škole ekonomickej, kde získala doktorát.
V tom, že si Pavel vybral na čelo tímu práve Nýdrle, hrali rolu predovšetkým jej skúsenosti z marketingu.
Dvojica zo Slovenska
Pavel zároveň stavil na slovenských expertov na mediálnu komunikáciu. Jeho obraz v kampani spoluvytvárali dvaja marketingoví stratégovia, ktorí pomohli Zuzane Čaputovej do prezidentského kresla – Michal Repa a Martin Burgr.
„Niekto má Čapí hnízdo, generál Pavel má Čaputí hnízdo,“ povedala hovorkyňa Řeháková.
Repa sa podieľal aj na úspešnej kampani bratislavského primátora Matúša Valla. V minulosti pracoval aj na kampaniach do Európskeho parlamentu či pôsobil ako komunikačný expert v poradenskom tíme slovenského ministerstva dopravy.
Vlastní firmu Maven Consultancy, bol vedený aj ako partner komunikačnej agentúry Shaviv Strategy and Campaigns. V roku 2016 zohral podľa údajov tejto spoločnosti kľúčovú rolu pri evakuácii a presídlení kresťanskej komunity ohrozovanej Islamským štátom z Iraku na Slovensko.
V minulosti sa objavilo podozrenie, že cez firmu politického manažéra Arona Shaviva putovali z Prahy milióny korún k ľuďom, ktorí pripravovali proruský prevrat v Čiernej hore. Nakoniec však Interpol zatykač na Shaviva zrušil s tým, že súdne konanie proti nemu bolo v balkánskej krajine „politicky motivované“.
„Agentúra Shaviv Strategy and Campaigns nemá s kampaňou generála Pavla nič spoločné. Sme v kontakte výhradne s Michalom Repom, ktorý so spomenutou agentúrou ani naďalej nespolupracuje,“ uviedla Řeháková.
Budovanie značky
Burgr bol do jesene 2019 šéfom komunikácie a poradcom Čaputovej, potom pracoval na kampani koalície PS/Spolu. Podieľal sa aj na kampani bratislavského primátora Valla. V Pavlovom tíme mal na starosti primárne komunikáciu na sociálnych sieťach.
Vyštudoval politológiu v Brne, kde už počas štúdia vyučoval predmet zameraný na argumentáciu a kritické myslenie. Neskôr sa stal zakladateľom Akadémie kritického myslenia a v roku 2010 ho vyhodnotili ako najlepšieho rečníka Slovenskej debatnej ligy.
V zákulisí politiky sa začal pohybovať v roku 2015, keď sa stal asistentom slovenského poslanca Martina Poliačika.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].
Eliška Hradilková Bártová
Deník N
































