Česko by po víťazstve Pavla malo zvážiť, či nezrušiť priamu voľbu prezidenta

Je veľkou otázkou, či priamou voľbou hlavy štátu získavame hodnotu, ktorá by vyvážila každých päť rokov obrovské bremeno dezinformácií rozdeľujúcich spoločnosť.
Autor je komentátor českého Deníka N
Éra Andreja Babiša je opäť o niečo bližšie ku koncu. Bývalý premiér a predseda najsilnejšej opozičnej strany utrpel ďalšiu porážku. Na rozdiel od parlamentných volieb však išiel do boja o Hrad sám a výsledok oslabí nielen jeho politické hnutie ANO, ale aj Babiša osobne.
Babiš sa uchádzal o prezidentský post predovšetkým preto, lebo sa spoliehal na úspech svojho hnutia v parlamentných voľbách najneskôr v riadnom termíne a na kumuláciu moci, ktorú by mohol využiť na to, čo sa mu nepodarilo na čele vlády – teda na upevnenie moci vo vlastných rukách podobným spôsobom, ako sa to podarilo jeho vzoru Viktorovi Orbánovi v Maďarsku.
Tento scenár sa zatiaľ podarilo odvrátiť. To je však len začiatok zmien, ktoré musí Česká republika s novým prezidentom na čele podstúpiť, aby v dohľadnom čase vôbec nehrozili.
Po svojom znovuzvolení pred piatimi rokmi Miloš Zeman oznámil, že sa vydá do obcí a regiónov, kde získal najviac hlasov. Toto je jeden z mnohých spôsobov, ako by mal Petr Pavel urobiť opak toho, čo urobil jeho predchodca. Mal by ísť na miesta, kde ľudia volili jeho protikandidáta. A problémy týchto ľudí, komunít a regiónov zaradil na prvé miesto svojho prezidentského programu.
Treba chodiť medzi Babišových voličov
Miloš Zeman tam síce išiel, ale z chudobných častí a obyvateľov Českej republiky, ktorých problémy ho nezaujímali, a teda ani nič neriešil, si urobil len zásobáreň priaznivcov. Bohužiaľ, ani o súčasnej vláde sa nedá povedať, že by sociálne problémy považovala za svoju prioritu. Priznajme porazenému Andrejovi Babišovi, že to bol on, kto pre týchto ľudí urobil v posledných rokoch najviac, aj keď išlo len o nesystémové zvyšovanie dôchodkov, dávok a platov podhodnotených profesií. Ale bolo to aspoň niečo.