Týždeň v zdraví: Čo je ľudské vedomie? Pomáha riadené dýchanie predýchať stres či úzkosť? Ako sa treba stravovať počas chrípky?

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.
V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:
- čo vieme o ľudskom vedomí a kam smeruje jeho výskum;
- či riadené dýchanie pomáha zvládať stres a úzkosť;
- čo (ne)treba jesť a piť, keď máme chrípku.
Vedomie bolo vždy tak trochu záhadou
Sme si vedomí, že ľudské vedomie možno vedome, ale skôr nevedome či podvedome považujeme za niečo „medzi nebom a nebesami“, až mysticky sa vymykajúce nášmu vedomému chápaniu zákonitostí fungovania človeka, sveta a všehomíra.
Patrí ľudské vedomie do skupiny „známych neznámych“ fenoménov, o ktorých síce vieme, ale zatiaľ nám nie je úplne jasné, ako fungujú? Dokážeme vedomie merať či opísať nejakými všeobecne akceptovateľnými biologickými, fyzikálnymi a inými parametrami?
Poďme pozdvihnúť naše povedomie o ľudskom vedomí, zhrňme známe fakty i niekoľko vybraných prístupov k vedeckej objektivizácii niečoho takého subjektívneho, ako je ľudské vedomie.
Vedci vedia – a aj to zrejme dlhodobo poháňa ich zvedavosť –, že fenomén vedomia je taký subjektívny, že je až takmer neprístupný vonkajšiemu objektívnemu skúmaniu. V záujme diagnostiky a liečby stavov bezvedomia, porúch vedomia a aj niektorých psychiatrických porúch sa vedecký výskum vedomia zameral na „nervové korelácie“, teda zmeny mozgovej aktivity.
Ak ľudské vedomie považujeme za komplexný jav uvedomovania si vlastného ja, zážitkov, vnemov a prežívania, môžeme definovať niekoľko odlišných
Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.