Zabudnite na „autonómiu“. Európa potrebuje USA tak ako kedykoľvek predtým

Je dobré, že Scholz konečne daruje Ukrajine tanky, ale priznajme si, ako sa k tomu dopracoval.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Autor je komentátor Bloomberg Opinion
Nemeckého kancelára Olafa Scholza minulý týždeň dosť zamestnávalo vysvetľovanie, že jeho značne oneskorený súhlas s dodávkami bojových tankov nemeckej výroby Ukrajine bol prípadovou štúdiou obozretného líderstva. Nepochybne ide o vítaný krok vpred pri pomoci Ukrajine, ktorá má tak väčšiu šancu poraziť ruských útočníkov. Ale dlhé a namáhavé rokovania medzi spojencami v NATO, ktoré viedli k tomuto zlomu, ponúkajú pre Európsku úniu a úlohu Nemecka v nej triezvejší záver.
Ide o to, že dnes, ako aj v dohľadnej budúcnosti zostáva Európa z hľadiska bezpečnosti úplne závislá od USA, čo je situácia, ktorá sa od studenej vojny nijako nezmenilo. Odvrátenou stranou tejto reality je, že pompézne predstavy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o európskej „autonómii“ zostávajú len snom, a preto je tieto nápady najlepšie odhodiť do odpadkového koša.
Až po vás
Príbeh, ktorý umožnil Scholzovi „oslobodiť Leopardy“, teda umožniť prepravu tankov Leopard 2 vyrobených v Nemecku na Ukrajinu je príbehom transatlantického napätia a frustrácie. Východné členské štáty NATO a EÚ – Poľsko a pobaltské štáty – presadzujú tieto dodávky už od leta. USA sa v posledných mesiacoch pripojili, ale Nemci sa až do minulého týždňa zdráhali.
Dôvodom bolo, že Scholz sa obával nielen toho, že vojna na Ukrajine môže prerásť do konfliktu medzi Ruskom a NATO, čo si nikto neželá, ale najmä toho, že Nemecko sa môže