Trafili, čo chceli. Z útoku Mossadu na iránske vojenské zariadenie sa tešili aj Ukrajinci

„Útok má psychologický cieľ. Ukázať iránskemu režimu, že Mossad ho vie zasiahnuť na akomkoľvek mieste v Iráne. Pre jeho vedenie je to zahanbujúce,“ hovorí izraelský bezpečnostný expert o útoku pri Isfaháne.
Útok na iránsky vojenský závod pri Isfaháne, ktorý pomocou dronov podnikol v noci na nedeľu Izrael, bol zrejme úspešný.
Napriek tomu, že Irán tvrdí niečo iné a satelitné zábery z útoku ukazovali iba mierne poškodenie strechy, podľa zdrojov amerického Wall Street Journal sa Izraelčanom podarilo zasiahnuť zariadenie, kde sa vyrábajú vyspelé zbraňové systémy.
Vyplýva to z rozhovorov, ktoré WSJ viedol s ľuďmi oboznámenými so spravodajskou akciou.
„Izraelská demilitarizácia Iránu“
Izraelská tajná služba je známa svojimi operáciami v krajinách Blízkeho východu na ciele, ktoré považuje za svoju vážnu hrozbu. Môžu mať rôznu formu: od atentátov na vysokopostavených teroristov či zbrojných a jadrových expertov po priame útoky na armádne zariadenia alebo sklady.
V prvom rade jej ide o eliminovanie iránskeho kontroverzného jadrového programu a vývoj rakiet, ktoré by mohli ohroziť samotný štát Izrael.
Posledný útok v Isfaháne prišiel v čase, keď Izrael čelí kritike, že vojensky málo pomáha Ukrajine. Irán si v nej pritom testuje svoje kamikadze drony Šáhid a špekuluje sa, že Rusku plánuje dodať aj balistické rakety, čo považujú v Kyjive za jednu z najväčších hrozieb.
Izraelská akcia si preto logicky získala na Ukrajine veľkú pozornosť a potlesk.
„Kým spíte, Izrael podnikol špeciálnu vojenskú operáciu s cieľom demilitarizovať Irán,“ napísal na Telegrame odeský analytik Igor Dmitrijev.
Naopak, v Moskve útok na svojho spojenca odsúdili ako „provokatívnu akciu, ktorá by mohla vyvolať nekontrolovanú eskaláciu napätia v regióne“. Podľa hovorkyne ruskej diplomacie by to mali pochopiť „organizátori drzého útoku a ich patróni, ako aj tí, ktorí sa z toho vytešujú v márnej nádeji, že oslabia Irán“.

„Logika vojny je neúprosná a vražedná.