Denník N

Developer bojuje o prebudovanie Palmy na novú štvrť. Pomáhajú mu architekti, ktorí dostali autá von z Times Square

Stará fabrika Palma ešte pred búraním a nákres možnej prestavby. Zdroj - Corwin
Stará fabrika Palma ešte pred búraním a nákres možnej prestavby. Zdroj – Corwin

Projekt prestavby brownfieldu v susedstve Novej Cvernovky na výpadovke z Bratislavy má prvé povolenia. Ešte stále nemá developer isté, že tam bude môcť stavať aj byty. Snaží sa však ísť podľa manuálov mesta, ktoré podporujú prestavbu starých fabrík.

Bratislavská Palma bola dlho známa pachom rôznych olejov. Fabrika je už dávno zbúraná, na jej mieste zostalo len zopár efektných starých budov.

Z tohto miesta na Račianskej ulici je už jeden z najznámejších brownfieldov mesta, vyzerá ako opustené zbúranisko. V skutočnosti ho pripravujú na vybudovanie novej modernej a ekologickej štvrte napríklad aj s najväčšou drevenou administratívnou budovou v Česku a na Slovensku či s bytovými domami a autami najmä v podzemí.

Dnešné pravidlá na tomto mieste nedovoľujú stavať obytné budovy. Developer teraz predovšetkým pracuje na tom, aby presvedčil mesto, ale aj verejnú mienku, že to treba zmeniť a že takýto projekt je v prospech Bratislavy.

Prvý zásadný krok developerovi Corwin už vyšiel – získal záväzné stanovisko hlavného mesta, že prvá etapa stavby je v súlade s územným plánom.

Ako povolali architektov, ktorí zmenili New York, a čo chcú postaviť

V prvej fáze chce Corwin začať stavať súbor administratívnych budov.

Obytné priestory by chceli potom začať budovať pravdepodobne v roku 2025, hovorí projektový manažér Filip Gulan.

Víziu rozvoja Palmy ako kompletnej mestskej štvrte vypracovalo renomované dánske štúdio Gehl Architects. Prvú etapu obnovu brownfieldu ďalej rozpracovali slovenské ateliéry A1 Architecture, Ad Collegium a Superatelier.

Štúdio Gehl Architects zakladal slávny architekt a urbanista Jan Gehl, ktorý je známy projektmi, kde sú na prvom mieste cyklisti a chodci. Práve tento ateliér je zodpovedný za to, že sa námestie Times Square v New Yorku zmenilo na pešiu zónu. Klientmi tohto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Developeri v Bratislave

Slovensko

Teraz najčítanejšie