Prelomil/a B-complex: Keď som muž, tak som Maťo, keď žena, tak Matia

Pre niekoho žena, pre niekoho divná transka, pre niekoho dídžej B-complex, B-complex chalan, B-complex žena. Z pohľadu ulice nosí Matia tieto tváre. Po priznaní ukázala svoje skutočné sebavedomie. Je bi-gender a hovorí, čo to znamená.

Matúš Lenický (31) Patrí k najznámejším dídžejom elektronickej scény na Slovensku. Je absolventom VŠMU v Bratislave, hudbe sa venuje už od 12 rokov, najznámejšia je skladba Beautiful Lies. Drum & Bassový dídžej je v súčasnosti pod záštitou londýnskeho vydavateľstva Hospital Records, nezávislého vydavateľstva Drum & Bass žánru. foto N – Laura Pecíková

Už v redakcii padla prvotná otázka, ako ťa máme oslovovať? Pýtajú sa ťa ľudia na to?

Niektorí sú ignoranti a niektorí sa pýtajú. Celé to závisí od toho, ako sa prezentujem, aký gender (rod, pohlavie) zastupujem. Keď som muž, tak som Maťo, keď žena, tak som Matia. A v podstate je to jedno a to isté meno, len je prechýlené. Nemôžem sa volať Maťo a vystupovať ako žena.

Kedy si si uvedomila, že si bi-gender?

Podľa mňa sa s tým človek narodí. Ale v mojom prípade som si to začala reálne uvedomovať až neskôr. U nás sa o takých veciach stále veľmi nehovorí, a teda svoje detstvo a pubertu som prežila tak, že som nevedela, kto som, čo som. Vtedy bola veľkým problémom len homosexualita. Najväčšou urážkou pre chalana bolo, že je buzerant. A ja som vtedy nevedela, či som gej alebo niečo iné. Každopádne, vyjasnilo sa to, keď som sa dostala k internetu.

Ako?

Našla som ďalších ľudí, ktorí prežívali to isté, čo ja, a pritom sme sa nepoznali. Vtedy som pochopila, že to nie je len moja vec, ale komplex vecí, ktoré platia aj pre tých ostatných. Že to bude zrejme ďalšia škatuľka z oblasti sexuality alebo genderu a do nej patrím. Všeobecne vládne obrovské klišé, že všetko je určené sexualitou. Že ľudia sú heterosexuáli, homosexuáli, bisexuáli a zabúdajú práve na ten rod. O ňom sa u nás skoro nič nehovorí. Približujú sa k tomu akurát transsexuáli, ale o nich si tiež ľudia myslia, že nie sú spokojní so svojím telom. Že sa dajú preoperovať pre vlastné šťastie. To tak vôbec nemusí byť. Ja som napríklad so svojím telom stotožnená.

Takže si nepodstúpila nijakú operáciu?

Nie, nemám žiadne operácie. Okrem rázštepu. Takže plastík mám za sebou dosť, ale z úplne iného dôvodu. Doteraz som nezvažovala ani len hormonálnu terapiu, to sa možno časom zmení. Človek potrebuje dozrieť, tak ako som dozrela aj ja. Pred desiatimi rokmi by som o tom nebola schopná nikomu nič povedať. Nikdy som však nemala problém so svojím telom. Ani teraz nie. Nepotrebujem nič rezať ani voči nemu nemám averziu. Ako Maťo, je u mňa všetko v poriadku. Ako Matia, samozrejme, ženské telo asi nikdy nebudem mať, ale nevadí mi to. Vynahrádzam si to oblečením. Pre mňa je gender spôsob, ako byť šťastná.

Komu si sa zdôverila prvýkrát?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |