Denník N

Svetový newsfilter: Ukrajinci chcú, aby pri lietadlách padlo ďalšie tabu. Zatiaľ je proti najväčší spojenec

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

ukrajinskí predstavitelia – a spolu s nimi aj západní spojenci – sa stále obávajú, že Rusko na jar rozbehne novú veľkú ofenzívu.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov vyhlásil, že by sa to mohlo stať ešte skôr – na prvé výročie ruskej invázie, čiže 24. februára. Ruský režim je posadnutý výročiami a začiatok totálnej vojny proti jeho susedovi by mohol byť momentom, keď využije 500-tisíc mobilizovaných vojakov.

Navyše deň predtým oslavujú v Rusku sviatok obrancov vlasti.

Padne ďalšie tabu? Bez ohľadu na to, či sú tieto úvahy reálne, všetko nasvedčuje tomu, že Putin sa pripravuje na dlhú vojnu. Jednou z možností, ako ju čo najrýchlejšie zastaviť, je podľa expertov aj politikov rýchla, robustná a efektívna vojenská pomoc Ukrajine.

Vďaka nej by mohol Kyjiv odraziť prípadnú veľkú ofenzívu, vytlačiť ruských okupantov za hranice a priblížiť sa k víťazstvu. Západ sa najprv väčšej pomoci obával, no postupne sa jeho postoj menil.

Najskôr padlo tabu o húfniciach a raketových systémoch, ako je HIMARS. Prelomilo sa aj tabu o protiraketovej obrane. Po tom, čo Slovensko ako prvé dodalo Ukrajincom sovietsku S-300, sa nakoniec pridali so svojimi obrannými systémami aj západné krajiny, napríklad USA, Francúzsko a Nemecko.

Naposledy veľké tabu padlo pri tankoch, a teraz by mohli prísť na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie