Denník N

Vývoj bojov (344. deň): Pribúdajú signály o novom ruskom útoku, radšej sa pripravte na napäté týždne

Ukrajinská hliadka na pozícii blízko bieloruských hraníc. Je len malá pravdepodobnosť, že útok príde odtiaľto. Foto - TASR/AO
Ukrajinská hliadka na pozícii blízko bieloruských hraníc. Je len malá pravdepodobnosť, že útok príde odtiaľto. Foto – TASR/AO

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu, zvyčajne v pracovné dni do 14:00.

  • Kde je ruský útok najpravdepodobnejší a čo mu nasvedčuje.
  • Rusi severne od Bachmutu pomaly postupujú.
  • Ukrajincom sa nedarí ani pri Kreminnej.
  • Vagnerovci pravdepodobne strácajú regrútov aj vplyv.
  • Mapy dňa – Soledar a Kreminna
  • Videá dňa – ako z vojnového filmu: vojak proti tanku; Torske, dedina, o ktorej budeme počuť; zničené ukrajinské letisko – veľmi pravdepodobne staré zábery; Marinka je zrovnaná so zemou.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 2. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Kde je ruský útok najpravdepodobnejší a čo mu nasvedčuje. Nedá sa vylúčiť, že ide o psychologickú operáciu jednej alebo druhej strany a spätne sa ukáže varovanie z titulku ako prehnané. Pravdepodobnejšie sa však v tejto chvíli javí, že sa schyľuje k ruskému pokusu o väčšiu ofenzívu. A nezdá sa, že by mal počkať do 24. februára, ako znie jedna z verzií o jeho začiatku. Skôr sa javí, že postupné testovanie ukrajinskej obrany sa už začalo.

Najskôr krátko o signáloch, ktoré svedčia o prípravách na útok. „Zaznamenali sme, že ruské okupačné sily presúvajú nové útočné skupiny, jednotky, zbrane a iné vojenské vybavenie na východ,“ povedal pre Kyiv Post predstaviteľ ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Čerňak. V rovnakom článku tvrdí, že podľa informácií Ukrajincov vydal Vladimir Putin pokyn obsadiť do marca zvyšky Luhanskej a Doneckej oblasti. Správy o prísune posíl zodpovedajú možnosti, že mobilizované desaťtisíce záložníkov, ktorých hneď nevrhli do bojov, už za sebou môžu mať výcvik.

V tom istom denníku, ale o niekoľko dní skôr Zelenského poradca Michajlo Podoľak tvrdil, že v skutočnosti sa už ofenzíva začala. O nadchádzajúcej ruskej ofenzíve vo štvrtok hovoril aj ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov.

Kde teda hrozí ruský útok a prečo je pravdepodobný? Zlovestná je správa o obmedzení mobilného

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 14:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie