Pod slnkom Jany Shemesh: Tam, kde sa dobre vodí ženám, muži lepšie spávajú

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,
tento text vznikol na pracovnom stole, z ktorého by guru kúzelného upratovania a aktuálna protagonistka rubriky „Žena, ktorá zaujala“ Marie Kondo zrejme skolabovala.
Hoci sa veľmi snažím a udržiavam ho v čistote, rozhodne nie je sterilne usporiadaný, sú na ňom aj zbytočné veci a niekedy sa mi stane aj to, že moje papierové lístočky, na ktoré si zapisujem nápady alebo dôležité veci, sa na ňom stratia alebo popletú.
Každý večer ho pritom upracem a ráno začínam pracovať na veľkej voľnej ploche, ale počas dňa sa to nejako nakopí a pred spánkom zase musím triediť lístočky, hádzať do koša vybavené a písať si nové.
Stálicami môjho stola sú okrem počítača a lampy môj denník, a to z nostalgických dôvodov, a diár, ten zase z praktických. Menia sa knihy, perá, ceruzky, zvýrazňovače, lebo bez tých si neviem predstaviť plánovanie svojho dňa. Každá farba totiž niečo predstavuje.
Keď som sa o tom rozprávala s viacerými mne blízkymi ľuďmi, dokonca aj tými, ktorých mám rada pre ich „cool“ prístup a preto, že sú oveľa uvoľnenejší ako ja, zistila som, že všetci sú do istej miery „organizovaní“ a snažia sa to premietnuť aj do svojho bývania alebo pracovného priestoru.
Nuž asi všetci aspoň niekedy potrebujeme istú hladinu harmónie a poriadku. Len to netreba preháňať, ako ukazuje príbeh spomínanej Marie Kondo.
Dnes si okrem neho môžete prečítať aj o tom, prečo je rodová rovnosť výhodná pre všetkých a čo odrádza mladé dievčatá od športu a pacientov s obezitou od návštevy lekára.
Téma týždňa: Z rodovej rovnosti profitujú všetci
Afgánsky profesor žurnalistiky Ismail Mašál pred pár týždňami v priamom televíznom prenose demonštratívne roztrhal svoj vysokoškolský diplom a ďalšie doklady o dosiahnutom vzdelaní, aby tak protestoval proti tomu, že jeho krajanky boli vylúčené z univerzitného vzdelávania.
Povedal tiež, že ako muž a učiteľ nemôže pre ženy nič urobiť, a tak sú jeho diplomy prakticky bezcenné.
Minulý týždeň ho prišiel zatknúť Taliban. Pri zatýkaní ho brutálne zbili a teraz sedí vo väzení. Predstaviteľ Talibanu vyhlásil, že Mašál už dlho provokuje režim a to je zločin.
Takéto verejné zastanie sa žien s vedomím, že po ňom iste príde odveta režimu, ktorý nestrpí žiadny odpor, je výnimočné a zaslúži si obdiv.
Nielen pre občiansku statočnosť, ale aj spôsob uvažovania o ženách a ich postavení, možnostiach a budúcnosti.
Na oveľa slobodnejšom Západe, ale už aj v našich zemepisných šírkach, sa totiž objavujú muži, ba dokonca celé skupiny mužov, ktoré vidia v lepších možnostiach žien aj v tom, že sa viac presadzujú, svoje ohrozenie. Majú totiž pocit, že ženy ich pripravujú o ich miesta, moc, zažité roly, jednoducho ich privilégiá, ktoré sa odvíjajú výhradne od ich rodu.
Výskumy však