Denník N

Týždňový newsfilter: Ak sa Kaliňák naozaj vráti, môžeme si byť istí, že korupciu na najvyšších miestach už zas nik neuvidí

Robert Kaliňák. Foto N - Vladimír Šimíček
Robert Kaliňák. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Po neistote prichádza trápenie. 2. Ak sa spoja, tak až keď bude najhoršie. 3. Kaliňák zvažuje návrat. 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Po neistote trápenie

Máme za sebou týždeň, v ktorom sa neistota, či sa parlament zhodne na predčasných voľbách, zmenila na istotu, že nás čaká ďalších osem mesiacov trápenia. Vláda, ktorá už pred piatimi mesiacmi prišla o väčšinu a v decembri jej parlament dokonca vyslovil nedôveru, tu bude vládnuť minimálne do polovice októbra, keď sa azda sformuje jej nástupníčka.

Niektorí sa môžu utešovať tým, že do volieb sa čiastočne zlepší situácia s energiami, že časť spoločnosti pocíti rozhadzovanie verejných peňazí vo vlastných vreckách, že sa možno uzavrie ďalšie vyšetrovanie či súdny proces. No a teraz si skúsme predstaviť, že by si tak predĺžila život vláda Smeru, Hlasu a Republiky.

Príliš veľa obratov. Hlasovanie sprevádzalo niekoľko zaujímavých okolností. Po prvé, za 30. september ako termín predčasných volieb hlasovala takmer kompletná ústavná väčšina, ktorá nastúpila po voľbách v roku 2020. To len vyvoláva otázku, prečo to tak hladko nefungovalo aj v uplynulých troch rokoch, a ešte viac prehlbuje frustráciu z toho, že tu predčasne skončila už tretia nesmerácka vláda v rade.

Po druhé, hlasovalo sa na poslednú chvíľu, len pár hodín pred vypršaním termínu, ktorý dala politikom prezidentka Zuzana Čaputová. Nieže by to bola nejaká novinka, niekdajšia koalícia, zvlášť jej zvyšok a špeciálne OĽaNO si navykli predlžovať neistotu do poslednej chvíle či dokonca až za ňu. To však len korunuje všetku politickú nezodpovednosť, ktorej sa títo politici od posledných volieb dopustili.

Po tretie, SaS bude musieť vysvetľovať ďalší kotrmelec. Iste, vysvetlenie Richarda Sulíka, že na skoršom termíne nebola dohoda, je úplne racionálne. Lenže v politike záleží aj na zdaní. A časť voličov nemusí rozumieť ani odchodu SaS z vlády, ani následnej podpore časti vládnych návrhov, ani návrhu na vyslovenie nedôvery, ani náznaku novej väčšiny, ani jej rýchlemu odmietnutiu, ani predlžovaniu trápenia s vládou, ktorú SaS predsa odmietla. Tých obratov je skrátka veľmi veľa.

Rôzne väčšiny. V končiacom týždni sa ukázalo, čo možno v nasledujúcich ôsmich mesiacoch čakať. Sem-tam sa dá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Robert Kaliňák

SaS

Smer

Komentáre

Teraz najčítanejšie