Týždňový newsfilter: Ak sa Kaliňák naozaj vráti, môžeme si byť istí, že korupciu na najvyšších miestach už zas nik neuvidí

1. Po neistote prichádza trápenie. 2. Ak sa spoja, tak až keď bude najhoršie. 3. Kaliňák zvažuje návrat.
🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.
Správy vybral a komentoval Tomáš Gális
1. Po neistote trápenie
Máme za sebou týždeň, v ktorom sa neistota, či sa parlament zhodne na predčasných voľbách, zmenila na istotu, že nás čaká ďalších osem mesiacov trápenia. Vláda, ktorá už pred piatimi mesiacmi prišla o väčšinu a v decembri jej parlament dokonca vyslovil nedôveru, tu bude vládnuť minimálne do polovice októbra, keď sa azda sformuje jej nástupníčka.
Niektorí sa môžu utešovať tým, že do volieb sa čiastočne zlepší situácia s energiami, že časť spoločnosti pocíti rozhadzovanie verejných peňazí vo vlastných vreckách, že sa možno uzavrie ďalšie vyšetrovanie či súdny proces. No a teraz si skúsme predstaviť, že by si tak predĺžila život vláda Smeru, Hlasu a Republiky.
Príliš veľa obratov. Hlasovanie sprevádzalo niekoľko zaujímavých okolností. Po prvé, za 30. september ako termín predčasných volieb hlasovala takmer kompletná ústavná väčšina, ktorá nastúpila po voľbách v roku 2020. To len vyvoláva otázku, prečo to tak hladko nefungovalo aj v uplynulých troch rokoch, a ešte viac prehlbuje frustráciu z toho, že tu predčasne skončila už tretia nesmerácka vláda v rade.
Po druhé, hlasovalo sa na poslednú chvíľu, len pár hodín pred vypršaním termínu, ktorý dala politikom prezidentka Zuzana Čaputová. Nieže by to bola nejaká novinka, niekdajšia koalícia, zvlášť jej zvyšok a špeciálne OĽaNO si navykli predlžovať neistotu do poslednej chvíle či dokonca až za ňu. To však len korunuje všetku politickú nezodpovednosť, ktorej sa títo politici od posledných volieb dopustili.
Po tretie, SaS bude musieť vysvetľovať ďalší kotrmelec. Iste, vysvetlenie Richarda Sulíka, že na skoršom termíne nebola dohoda, je úplne racionálne. Lenže v politike záleží aj na zdaní. A časť voličov nemusí rozumieť ani odchodu SaS z vlády, ani následnej podpore časti vládnych návrhov, ani návrhu na vyslovenie nedôvery, ani náznaku novej väčšiny, ani jej rýchlemu odmietnutiu, ani predlžovaniu trápenia s vládou, ktorú SaS predsa odmietla. Tých obratov je skrátka veľmi veľa.
Rôzne väčšiny. V končiacom týždni sa ukázalo, čo možno v nasledujúcich ôsmich mesiacoch čakať. Sem-tam sa dá