Denník N

Športový newsfilter: Štart na olympiáde nie je ľudské právo. Čo nechápu ani v našom olympijskom výbore

Vladimir Putin a šéf MOV Thomas Bach. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin a šéf MOV Thomas Bach. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v najnovšom Športovom newsfiltri sa dočítate o:

  • situácii v olympijskom hnutí;
  • plánoch Petry Vlhovej;
  • budúcnosti Milana Škriniara
  • a prehre tenistov v Holandsku.

Víťazom týždňa je Vladimir Putin, porazeným Casemiro.

Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.

Autorom prvého a štvrtého bodu je Tomáš Čorej, druhého Michal Červený, tretieho Zoran Boškovič.


1. Čo nechápu v olympijskom výbore

Zhruba rok a pol pred začiatkom letných hier v Paríži sa naplno rozbehla diskusia o tom, kto na nich bude môcť nastúpiť. Zdá sa, že v Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV) si budú musieť vybrať medzi Rusmi a Bielorusmi na strane jednej a Ukrajincami, Poliakmi a športovcami z pobaltských krajín na strane druhej.

Čo sa stalo. MOV minulý týždeň odprezentoval plán, ako vynaložiť s „ruskou dilemou“. Rusom a Bielorusom v Paríži nedovolí nastúpiť v ich národných farbách, ale len pod neutrálnou vlajkou a s podmienkou, že otvorene nepodporujú vojnu proti Ukrajine.

Olympijský výbor tvrdí, že športovci nemôžu za rozhodnutia svojej vlády. Podporuje ho aj Slovenský olympijský a športový výbor aj Výbor pre ľudské práva OSN, podľa ktorého by bolo vylúčenie všetkých Rusov a Bielorusov diskriminačné.

Ukrajina je však výrazne proti a pridali sa k nej aj pobaltské krajiny a Poľsko, ktoré sa vyhrážajú bojkotom. Slovenský olympijský výbor, ale aj Američania či Francúzi sú na strane MOV.

Kto má pravdu. Olympijský výbor robí veľkú chybu, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Športový newsfilter

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie