Športový newsfilter: Štart na olympiáde nie je ľudské právo. Čo nechápu ani v našom olympijskom výbore

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Dobrý deň,
v najnovšom Športovom newsfiltri sa dočítate o:
- situácii v olympijskom hnutí;
- plánoch Petry Vlhovej;
- budúcnosti Milana Škriniara
- a prehre tenistov v Holandsku.
Víťazom týždňa je Vladimir Putin, porazeným Casemiro.
Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.
Autorom prvého a štvrtého bodu je Tomáš Čorej, druhého Michal Červený, tretieho Zoran Boškovič.
1. Čo nechápu v olympijskom výbore
Zhruba rok a pol pred začiatkom letných hier v Paríži sa naplno rozbehla diskusia o tom, kto na nich bude môcť nastúpiť. Zdá sa, že v Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV) si budú musieť vybrať medzi Rusmi a Bielorusmi na strane jednej a Ukrajincami, Poliakmi a športovcami z pobaltských krajín na strane druhej.
Čo sa stalo. MOV minulý týždeň odprezentoval plán, ako vynaložiť s „ruskou dilemou“. Rusom a Bielorusom v Paríži nedovolí nastúpiť v ich národných farbách, ale len pod neutrálnou vlajkou a s podmienkou, že otvorene nepodporujú vojnu proti Ukrajine.
Olympijský výbor tvrdí, že športovci nemôžu za rozhodnutia svojej vlády. Podporuje ho aj Slovenský olympijský a športový výbor aj Výbor pre ľudské práva OSN, podľa ktorého by bolo vylúčenie všetkých Rusov a Bielorusov diskriminačné.
Ukrajina je však výrazne proti a pridali sa k nej aj pobaltské krajiny a Poľsko, ktoré sa vyhrážajú bojkotom. Slovenský olympijský výbor, ale aj Američania či Francúzi sú na strane MOV.
Kto má pravdu. Olympijský výbor robí veľkú chybu, keď