Denník N

#MapaTýždňa: Zločinecká „neoficiálna“ ruská armáda vraždí po celom svete – príbeh vagnerovcov

Náborový plagát vagnerovcov
Náborový plagát vagnerovcov

Autor je veľvyslanec SR vo Veľkej Británii a bývalý štátny tajomník ministerstva obrany.
Text vznikol ako súčasť seriálu @Mapa týždňa, ktorý autor uverejňuje na svojom facebookovom profile.

Muzikanti smrti, tak im hovoria. Ich meno je referenciou na Hitlerovho obľúbeného skladateľa Richarda Wagnera. Zakladateľ skupiny, Dmitrij Utkin je totiž podľa hodnotenia väčšiny odborníkov echte nacistom (údajne aj s vytetovanými nacistickými symbolmi).

Nasadenie Vagnerovej skupiny na Ukrajine sa pravdepodobne začalo ešte v roku 2014, keď sa podieľala na okupácii Krymu a následne na operáciách na východe Ukrajiny. V marci 2022, čiže pár týždňov po začiatku ruskej agresie, sa začala ďalšia fáza, ktorá prerástla do masového nasadenia.

V úvodnej fáze nasadili približne tisíc mužov, ale čísla paralelne s neúspechom konvenčnej ruskej armády začali veľmi rýchlo rásť.

Podľa britských oficiálnych zdrojov počet nasadených vagnerovcov na Ukrajine narástol na 20-tisíc a následne až na 50-tisíc, z toho až 40 tisíc sú zločinci naverbovaní vo väzniciach (80 percent !). Toto nerobí žiadna civilizovaná krajina.

Veľká časť z nich sa sústreďuje v okolí východoukrajinského Bachmutu, kde dochádza k ich masovému a brutálnemu nasadeniu bez akéhokoľvek ohľadu na ľudské straty, či už ruské, alebo ukrajinské. Ich straty sú naozaj enormné. Podľa generála Zmeka prežije len približne štvrtina. Chápeme? Traja zo štyroch sú mŕtvi, 75 percent. Neskutočné číslo, v štandardných armádach sa už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie