Denník N

Aj my chceme ochrániť lesy, ale beriete nám dane bez jasnej náhrady, varujú obce pri národných parkoch

Veľká Fatra. Foto – Soňa Mäkká
Veľká Fatra. Foto – Soňa Mäkká

Obce v susedstve národných parkov by mohli po schválení zonácií prísť o dane z lesných pozemkov. Ministerstvo im neponúka priamu kompenzáciu v plnej výške, ale dotačný program cez Environmentálny fond, ktorý starostovia kritizujú.

Obce v susedstve národných parkov by mohli po schválení zonácií a zmene kategórie lesov prísť o dane z lesných pozemkov.

Doterajšie hospodárske lesy by sa mali postupne meniť na lesy osobitného určenia, z ktorých sa daň z nehnuteľnosti neplatí. Parlament síce minulý rok novelizoval zákon o Environmentálnom fonde, ktorý by mal výpadky obciam nahradiť, nejde však o systematické riešenie a na tieto peniaze obce nemajú automatický nárok.

Obce neprídu o dane hneď, no postupne zrejme áno

Obec Ľubochňa leží na severnom okraji Národného parku Veľká Fatra. Je východiskom viacerých turistických aj cykloturistických trás. Starosta Peter Dávidík hovorí, že novou zonáciou národného parku by došlo k zníženiu miestnych daní z lesných pozemkov.

„Lesy SR nám platili zhruba 125-tisíc eur ročne. Preklasifikovaním týchto hospodárskych lesov na lesy osobitného určenia by sme prakticky o tieto peniaze prišli v plnej výške, čo by malo enormný dosah.“

Pre obec predstavujú tieto peniaze približne štvrtinu celkového príjmu. Používajú ich na chod obce, teda odhŕňanie snehu, údržbu miestnych komunikácií a chodníkov, starostlivosť o zeleň, verejné osvetlenie.

Obec Staré Hory na južnom okraji Veľkej Fatry dostáva na daniach od štátnych Lesov SR a Mestských lesov Banská Bystrica približne 50-tisíc eur ročne. Starosta Marián Gajdoš takisto hovorí, že ich používajú na údržbu obce.

„Veľmi som za to, aby zonácia národného parku prebehla, aby sa nestalo nešťastie ako na Donovaloch, kde záujmy developerov a niektorých ľudí zvíťazili nad všetkým. Zároveň musím apelovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dane a odvody

Lesy SR

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie