Denník N

S vitamínom D máme problém, u športovcov je ešte väčší (+ návod, ako si ho dávkovať)

Obrázok vygeneroval nástroj Midjourney
Obrázok vygeneroval nástroj Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

nedostatok vitamínu D je v zimných mesiacoch vážnym problémom a nové štúdie spájajú jeho deficit s vyššou úmrtnosťou.

Paralelu našli vedci aj pri úmrtiach na rakovinu, kardiovaskulárne choroby či respiračné choroby.

Nové dáta ukazujú aj to, že aktívni športovci sú ešte ohrozenejšou skupinou ako nešportovci. Podľa vedcov to pravdepodobne súvisí s vyššou fyzickou námahou, ktorá vplýva na zásoby déčka. Najrizikovejšou skupinou sú halové športy a silové športy.

Odborníci preto okrem vhodnej stravy odporúčajú aj suplementáciu, v prípade športovcov môže v určitých prípadoch presiahnuť aj odporúčanú dennú dávku.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


O dôležitosti vitamínu D počúvame v zimných mesiacoch viac ako inokedy, čo je pochopiteľné, keďže jeho hlavným zdrojom je slnečné žiarenie, ktorého nedostatok sa premieta aj do nižšej hladiny déčka v krvi.

Na Slovensku bojuje s deficitom vitamínu D v zimných mesiacoch 80 až 90 percent dospelej populácie, ktorá tak riskuje viaceré zdravotné problémy. Na svete hovoríme ročne zhruba o miliarde ľudí.

Štúdia publikovaná v októbri minulého roka napríklad uvádza, že nedostatok vitamínu D spájajú s vyššou úmrtnosťou.

Vedci to tvrdia na základe analýzy dát z britskej biobanky, pri výskume sledovali medicínske údaje od viac ako 300-tisíc ľudí vo veku od 37 do 73 rokov.

Počas 14 rokov sledovania došlo k 18 700 úmrtiam, pričom sa ukázalo, že riziko úmrtia „prudko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie